Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-07-11, 23:08
mak Ο χρήστης mak δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Μανώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Δημιουργία Backup πολλών αρχείων

Καλησπερα σε όλους σας
Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Εχω μια λίστα με αρχεια xls τα οποία χρειάζεται καθε τέλος μηνα να κραταμε ενα αντιγραφο backup με διαφορετικό όνομα. πχ. ενα αρχεο απο την λιστα είναι 153_name1.xls και το αντιγραφο του θα ειναι π.χ 153_2011_07.xls. Παραλληλα στο αντιγραφο δεν θα αποθηκευουνται καποιοι τυποι, αλλα μόνο οι τιμες των αποτελεσμάτων τους.
Μια προσπαθεια εγινε απο την πλευρά μου, "ερασιτεχνική", καταγραφοντας σε ενα module το παρακάτω κώδικα , τοσες φορες όσες και τα αρχεια της λίστας. Σιγουρα γίνεται με πολυ πιο γρήγορο τρόπο αλλά προς στιγμή το αποτελεσμα με ικανοποιει "μερικώς", εκτος απο το οτι καθε φορα που εκτελειται μια απο τις μακροεντολές οπως η παρακτω, το αρχειο που καλειται να ανοιξει απο την hyperlink που βρισκεται π.χ. στο B6 κελι, και επειδη αυτο περιεχει μακροεντολές και συνδεσεις με αλλα βιβλία, ζηταει να ενεργοποιηθουν οι μακροεντολές ή οχι και να ενημερωθουν ή οχι οι συνδεσεις. Γίνεται μεσα στο κώδικα να ορίσω τις απαντησεις στις δυο αυτές ερωτήσεις. (χωρις να τις απενεργοποιησω απο τις επιλογες) ???

Sub bak153()
' bak153 Μακροεντολή
Range("B6").Select
Selection.Hyperlinks(1).Follow NewWindow:=False, AddHistory:=True
Sheets("ΕΙΣΠΡΑΞΗ").Select
Range("M10:O29").Select
Selection.Copy
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
:=False, Transpose:=False
Sheets("ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ").Select
tname = Range("AC5").Value
ChDir "C:\Documents and Settings\user\Τα έγγραφά μου\153_bak"
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:=tname
ActiveWorkbook.Save
ActiveWorkbook.Close
End Sub
Απάντηση με παράθεση