Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-04-10, 10:02
nhmertis Ο χρήστης nhmertis δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Μαρία
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή "παιδικες" ερωτησεις

καλημερα. ευχαριστω πολυ για την απαντηση
μερικες ερωτησεις γιατι δεν ειμαι πολυ εξοικειωμενη με τους κωδικες


ολο αυτο που ακολουθε το γραφω στο φυλλο ιδιοτητων της φορμας μετα συμβαν αλλα μετα σε ποια απο ολες τις επιλογες ????
Private Sub Form_Current()
tseka
End Sub


Private Sub tseka()
if [ Logiko]=-1
Me.AllowEdits = False
Else
Me.AllowEdits = True
End If
End Sub


Όπου [Logiko] ειναι ένα πεδίο τύπου ΝΑΙ/ΟΧΙ που προσθέτω στον πίνακα και εμφανίζω στη φόρμα, ώστε να επιλέγω ποιες εγγραφές θα επιδέχονται διόρθωση και ποιές όχι..

το πεδιο [λογικο] που γραφεις μηπως θα μπορουσαμε να το παραλειψουμε και αντι γι αυτο να παιρνει τις τιμες απο ενα αλλο πεδιο που εχω ετοιμο που παιρνει διαφορες τιμες και μεσα σε αυτες ειναι και τη τιμη "πουλημενο" και οταν ειναι πουλημενο να κλεινει η εγγραφη ενω αν εχει ολες τις αλλες επιλογες να ειναι ανοιχτη η εγγραφη ?

σορρυ για τις "παιδικες" ερωτησεις αλλα στα θεματα κωδικων τωρα μαθαινω και ολα αυτα απο μονη μου ψαχνοντας και ρωτωντας οπου βρισκω ανοιχτα αυτια να με ακουσουν
ευχαριστω





Όταν πάλι είμαστε κατάσταση παρουσίασης εγγραφής με φόρμα, αν θελήσουμε να αλλάξουμε την κατάσταση (διόρθωση - μή διόρθωση), τότε πρέπει να προστεθεί :
Private Sub Logiko_Enter()
If [Logiko] = -1 Then
[Logiko] = 0
Me.AllowEdits = True
Else
[Logiko] = -1
Me.AllowEdits = False
End If
DoCmd.RunCommand acCmdSelectRecord
DoCmd.RunCommand acCmdSave
End Sub

Δοκίμασε αυτά που περιγράφω. Μη διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε. Ειναι βέβαιο οτι στο Forum αυτό εδώ θα βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.
Ελπίζω να βοήθησα... /Νίκος Δ.[/QUOTE]
Απάντηση με παράθεση