ms-office.gr > Forum > Microsoft Word > Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Καθορισμός γραμμής και παραγράφου μέσω κωδικα Vba

Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Γενικά θέματα γύρω από το ισχυρότατο Microsoft Word.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-17, 13:29
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή Καθορισμός γραμμής και παραγράφου μέσω κωδικα Vba

Φίλοι μου γεια σας,

Κατά αρχάς θα ήθελα να αναφέρω πως η εμπειρία μου σχετικά με την Word ειναι αποκλειτικά σε επίπεδο αρχάριο εφόσον ασχολούμαι με την Word εφόσον προκύψει η ανάγκη να γράψω κάποια επιστολή κλπ.

Το θέμα μου είναι το εξής;

Προσπαθώ μέσω του προγράμματος που έχω φτιάξει σε Access 2016 να κάνω εξαγωγή δεδομένων μέσα σε ένα Tempate (Πρότυπο) που έχω φτιάξει ειδικα για τον σκοπο αυτό στην Word αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω τα εξής:

1 . Πως μπορώ μέσω της Vba να αναφερθώ στην γραμμή που θέλω να πάνε τα δεδομένα απο την φόρμα της Access στην Word.

2. Στο πρότυπο έχω ενσωματωμένο και έναν πίνακα για εβδομαδιαίο πρόγραμμα ο οποίος περιλαμβάνει 7 κελιά (Δευτέρα έως Κυριακή) και κάτω απο κάθε μέρα υπάρχουν άλλα 7 κελιά στα οποία πρεπει να γεμίζουν με δεδομένα απο την Access. Δηλαδή έχω 7 ημέρες και κάτω απο κάθε μέρα 7 άδεια κελιά (ας πούμε το Text1, Text2......Text7 κάθε μέρας). Δυστυχώς επίσης δεν γνωρίζω πως μπορώ να προκαθορίσω απο την Vba πως μπορεί να γεμίζει αυτός ο πίνακας με τα δεδομένα κάθε μέρας.

3. Δεν γνωρίζω επίσης πως μπορώ να προκαθορίσω απο την vba πως θα μεταφερθούν τα δεδομένα πιο αριστερά στην παράγραφο ή αντίθετα στην δεξιά....

Θα εκτιμούσα αν κάποιος φίλος μπορεί να με διαφωτίσει για τα πιο πανω. Θεωρείστε ότι σε ότι αφορά τον κώδικα Vba για να μεταφέρω τα δεδομένα στο προκαθορισμένο αρχείο, το έχω το θέμα.

Ευχαριστώ προκαταρτικά
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-17, 17:03
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει στο θέμα μου?
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθορισμός Χρονικης Περιόδου και προσάρτηση δεδομένων σε πίνακα γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 18-01-17 10:43
[Γενικά] καθορισμός της τιμής κελιού από την τιμή δύο άλλων GreekPowers Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 07-09-15 20:24
Αλλαγή παραγράφου με προκαθορισμένη έναρξη NeVeRMoR3 Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 18-02-13 10:11
Καθορισμός χρώματος για παρακολούθηση αλλαγών. Θανάσης Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 11-02-10 12:34
Έλεγχος πρόσβασης στο Internet μέσω κώδικα ChryssaV Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 06-08-09 17:32


Η ώρα είναι 01:55.