Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Visual Basic for Applications (VBA) (https://www.ms-office.gr/forum/visual-basic-applications-vba/)
-   -   [Excel - VBA] Μεταφορά δεδομένων από userform σε κελί Excel (https://www.ms-office.gr/forum/visual-basic-applications-vba/5970-metafora-dedomenon-apo-userform-se-keli-excel.html)

Γιώργος Κοντούλης 02-10-21 09:42

Μεταφορά δεδομένων από userform σε κελί Excel
 
Αγαπημένοι φίλοι,

Ζητώ τη βοήθειά σας στο εξής:
Η εφαρμογή είναι Excel 2016.
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μία userform στην οποία καταχωρούμε μία προς μία εγγραφές μελών μιας ομάδας η οποία παρακολουθεί ένα κύκλο μαθημάτων. Π.χ.

Εγγραφή 1
Επώνυμο: “Επώνυμο Α”
Όνομα: “Όνομα Α”
Διεύθυνση: ……
Τηλ.: ……
κλπ.
Ημέρα Μαθήματος: π.χ. Δευτέρα
Ώρα: π.χ. 19:00 – 20:00

Εγγραφή 2
Επώνυμο: “Επώνυμο Β”
Όνομα: “Όνομα Β”
Διεύθυνση: ……
Τηλ.: ……
κλπ
Ημέρα Μαθήματος: π.χ. Δευτέρα
Ώρα: π.χ. 19:00 – 20:00


Και ούτω καθεξής για τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας.

Αυτό που θέλω, είναι να διατηρώ μία σελίδα με το πρόγραμμα των μαθημάτων (στις γραμμές θα έχω τις ώρες και στις στήλες τις μέρες). Όμως θέλω, σε κάθε κελί που αντιστοιχεί σε μια συγκεκριμένη ώρα, συγκεκριμένης μέρας, να καταχωρείται το Επώνυμο και το Όνομα της κάθε εγγραφής σε διαφορετική γραμμή του ίδιου κελιού.

Στην προκειμένη δηλ. περίπτωση, η τιμή του κελιού (x,y) (όπου x: Δευτέρα, y: 19:00-20:00), να είναι

“Επώνυμο Α” “ “ “Όνομα Α”
“Επώνυμο B” “ “ “Όνομα B”

Και σε περίπτωση που προστεθεί μια νέα εγγραφή «Γ» στην ίδια ημέρα και ώρα, αυτή να συμπληρωθεί στο ίδιο κελί, ώστε η τιμή τώρα να είναι

“Επώνυμο Α” “ “ “Όνομα Α”
“Επώνυμο B” “ “ “Όνομα B”
“Επώνυμο Γ” “ “ “Όνομα Γ”

Επίσης, θα εξυπηρετούσε πολύ αν υπήρχε τρόπος, τα κελιά να μην έχουν standard ύψος, αλλά να προσαρμόζονται στη μεγαλύτερη ως προς τον αριθμό των γραμμών εγγραφή.

Η άγνοιά μου είναι τέτοια που δεν ξέρω αν αυτά που ζητώ είναι extreme. Αν όχι, κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως.

kapetang 02-10-21 17:32

Καλησπέρα

Σύμφωνα με αυτά που γράφεις , τα δεδομένα σου θα βρίσκονται σε ένα πίνακα με 4 στήλες (Επώνυμο, Όνομα, Ημέρα και Ώρα).

Αν συνεπώς θέλουμε να βρούμε τους μαθητές που έχουν μάθημα στις ’19:00-20:00’ τη ‘Δευτέρα’, φιλτράρουμε τον πίνακα επιλέγοντας στη στήλη ‘Ημέρα’ ‘Δευτέρα’ και στη στήλη ‘Ωρα’ ’19:00-20:00’.

Δε χρειάζεται τίποτα άλλο.

Σημείωση
Τώρα πρόσεξα ότι υπάρχουν περισσότερς από τις 4 στήλες. Αυτό δεν αλλάζει την παραπάνω προσεγγιση.

Γιώργος Κοντούλης 03-10-21 10:00

Γεια σου φίλε Γιώργο,

ευχαριστώ για το χρόνο σου και την απάντησή σου, αλλά δεν είναι αυτό ακριβώς που θέλω να κάνω. Με το φιλτράρισμα θα πάρω τόσες γραμμές όσοι είναι οι μαθητές που έχουν μάθημα τη συγκεκριμένη ημέρα και ώρα, διατεταγμένες σε δύο στήλες εκ των οποίων η μία θα είναι το επώνυμο και η άλλη το όνομα.
Εγώ θέλω να καταχωρώ σε μία φόρμα, το Επώνυμο (text Box), το Όνομα (text Box), την Ημέρα παρακολούθησης μαθήματος (Combo Box), την ώρα μαθήματος (Combo Box), καθώς και διάφορες άλλες πληροφορίες (διεύθυνση, τηλέφωνο, ημ. γέννησης κλπ).
Σε ένα φύλλο excel (πρόγραμμα μαθημάτων), το οποίο θα έχει 5 στήλες (Δευτέρα έως Παρασκευή) και 6 γραμμές (από 16:00 - 17:00 έως 21:00 - 22:00) να μεταφέρεται πλήρες το ονοματεπώνυμο (πατώντας ένα command button της φόρμας), ΟΛΩΝ των μαθητών που έχουν μάθημα μια συγκεκριμένη ημέρα και ώρα (π.χ. Δευτέρα, 19:00 - 20:00) στο ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ κελί που βρίσκεται στη στήλη "Δευτέρα" και στη γραμμή "19:00 - 20:00) και μάλιστα να διατάσσονται ο ένας κάτω από τον άλλο (να εμφανίζεται δηλαδή το κάθε ονοματεπώνυμο σε χωριστή γραμμή του ΙΔΙΟΥ όμως κελιού).
Είναι σίγουρα πιο πολύπλοκο και οπωσδήποτε έξω από το εύρος των δικών μου γνώσεων.

Ευχαριστώ για την προσπάθεια.

kapetang 03-10-21 14:36

Καλησπέρα Γιώργο

Υποψιάζομαι κάποια σύγχυση.

Δεν καταλαβαίνω την εμπλοκή της φόρμας.

Οι φόρμες μπορεί να βοηθήσουν στην καταχώρηση δεδομένων και την εμφάνισή τους, αλλά δεν αποθηκεύουν δεδομένα.

Τα δεδομένα είναι στα φύλλα, σε λίστες ή καλύτερα σε πίνακες.

Η δημιουργία της λίστας μπορεί να γίνει εύκολα (επιλέγοντας ή πληκτρολογώντας) χωρίς τη μεσολάβηση κάποιας φόρμας.

Χωρίς την εμπλοκή κάποιας φόρμας επίσης και με βάση τη λίστα δεδομένων (πίνακα δεδομένων) θα μπορούσε να γίνει και το «Πρόγραμμα μαθημάτων», αν και δεν το βλέπω απαραίτητο.

Ίσως όμως να μη κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις.

Εύχομαι κάποιο άλλο μέλος να αντιληφτεί καλύτερα το ζητούμενο και να σε βοηθήσει.


Η ώρα είναι 03:58.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2