Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (https://www.ms-office.gr/forum/excel-erotiseis-apantiseis/)
-   -   [Excel07] Πως υπολογίζονται οι μικτές αποδοχές όταν ξέρουμε τις καθαρές? (https://www.ms-office.gr/forum/excel-erotiseis-apantiseis/3866-pos-ypologizontai-oi-miktes-apodoxes-otan-kseroyme-tis-kathares.html)

kapetang 26-10-15 22:05

Σωτήρη και οι δύο μέθοδοι που πρότεινα χρησιμοποιούν εμμέσως τις συναρτήσεις FMY() και Eisfora().

Η συνάρτηση FMY() στο αρχείο WhatIFAmalysis2 έχει λάθη.

Τα λάθη αυτά τα διόρθωσα στο αρχείο WhatIFAnalysis4.

Συμπέρασμα, στους υπολογισμούς σου θα πρέπει να χρησιμοποιείς το αρχείο WhatIFAnalysis4.

Από τις δύο μεθόδους μπορείς να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε, σαφώς όμως η συνάρτηση NetToGroos() είναι πιο βολική.

kapetang 27-10-15 06:50

1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα

Σωτήρη, στο αρχείο WhatIFAnalysis3, ενώ διόρθωσα τους συντελεστές κράτησης στη συνάρτηση Eisfora(), δεν όρισα σωστά τις διάφορες περιπτώσεις Case (πχ αντί poso <= 12000 πρέπει is <=12000), με αποτέλεσμα να υπολογίζονται μεγάλα ποσά εισφοράς.

Στο συνημμένο έκανα τη σχετική διόρθωση.

Φιλικά/Γιώργος

Σωτήρης_74 28-10-15 17:02

Υπολογισμός μικτών απο καθαρές αποδοχές
 
Καλησπέρα & χρόνια πολλά!
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Με την συνάρτηση NetToGross() όλοι οι υπολογισμοί μου βγήκαν σωστοί! Χίλια ευχαριστώ!

Σωτήρης_74 11-10-17 00:30

1 Συνημμένο(α)
Συγχαρητήρια για την αξιόλογη προσπάθεια σας!!

Με είχατε βοηθήσει με το συγκεκριμένο πρόβλημα και
παίρνω το θάρρος να ξαναζητήσω τη πολύτιμη βοήθειά σας.
Η συναρτήσεις FMY και Εisfora λόγω της αλλαγής των κλιμακίων χρειάζονται
διόρθωση.
Επισυνάπτω την περσινή ΠΟΛ.

Μηπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με την αλλαγη
αυτών των δύο συναρτήσεων ή ακόμα καλύτερα με μια πιο
απλή για να την καταλαβαίνω καλύτερα?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

kapetang 11-10-17 19:41

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα

Στο συνημμένο βιβλίο, με συναρτήσεις χρήστη (VBA), υπολογίζονται:

1) Ο ετήσιος φόρος εισοδήματος και ο μηνιαίος με τις συναρτήσεις FMY_annual() και FMY().

2) Η μηνιαία εισφορά αλληλεγγύης με τη συνάρτηση Eisfora().

3) Ο μικτός μηνιαίος μισθός από τον καθαρό με τη συνάρτηση NetToGross().

Για την κατάρτιση των παραπάνω συναρτήσεων εφάρμοσα, υποθέτοντας ότι ο μικτός μηνιαίος μισθός είναι Μ, τα εξής:

1) Θεώρησα ότι η κράτηση ΙΚΑ είναι 15,5% και για το Επικουρικό 0%.

Συνεπώς το μηνιαίο φορολογητέο εισόδημα είναι: Κ=Μ-Μ*15,5%

2) Το ετήσιο φορολογητέο είναι Ε=14*Κ (14 μισθοί λόγω δώρων).

3) Στη συνάρτηση Eisfora() υπολογίστηκε η ετήσια εισφορά αλληλεγγύης, με βάση το ετήσιο εισόδημα Ε και τον σχετικό πίνακα και διαιρέθηκε με 14, για να προκύψει η μηνιαία εισφορά.

4) Ο ετήσιος φόρος (συνάρτηση FMY_annual()) υπολογίστηκε με βάση το ετήσιο εισόδημα Ε, τον αριθμό των εξαρτώμενων τέκνων και το σχετικό πίνακα ως εξής:

. Ο Αρχικός φόρος (ΑΦ) προκύπτει από τον πίνακα.

. Η αρχική μείωση του φόρου (ΑΜ) είναι : 1900, 1950, 2000 και 2100 ανάλογα με τα τέκνα.

.Για τον υπολογισμό της τελικής μείωσης (ΤΜ), έλαβα υπόψη μου ότι για κάθε 1000 € εισόδημα πάνω από τις 20.000, η μείωση ελαττώνεται κατά 10 €.

. Αν ΑΦ > ΤΜ ο ετήσιος φόρος είναι: ΑΦ-ΤΜ, διαφορετικά: μηδέν (0).

5) Ο μηνιαίος φόρος (συνάρτηση FMY()) ισούται με το πηλίκο του ετήσιου διά 14.

6) Η συνάρτηση NetToGross(), που δίνει τον μικτό μισθό από τον καθαρό, στηρίζεται στις προηγούμενες συναρτήσεις.

Σωτήρη, επειδή δεν είμαι ειδικός στα μισθολογικά, έλεγξε αν το παραπάνω σκεπτικό είναι σύμφωνο με την ισχύουσα νομοθεσία.

Επίσης, αν και έκανα αρκετές δοκιμές, κάνε δοκιμές με πραγματικά δεδομένα μήπως μου διέφυγε κάτι στην υλοποίηση.

Οι συναρτήσεις χρήστη, όπως οι παραπάνω, μπορεί να έχουν δυσκολίες στη δημιουργία (ανάπτυξη κώδικα VBA), αλλά στη χρήση τους είναι απλές.

Χρησιμοποιούνται όπως ακριβώς και οι ενσωματωμένες (πχ SUM()).

Σωτήρης_74 13-10-17 03:05

1 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ πολύ που διαθέσατε χρόνο για το συγκεκριμένο ζήτημα. Ευχαριστώ ειλικρινά!

Συνημμένα έχω τη προσθήκη μιας ακόμα παραμέτρου, που αφορά τη μείωση 1,5% του
ετήσιου φόρου που νομίζω δεν έχει συνυπολογισθεί.
Εάν μπορούσατε να ενσωματώσετε και αυτή τη μείωση του φόρου
στη συνάρτηση FMY θα σας ημουν υπόχρεος!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

kapetang 13-10-17 12:44

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα

Σωτήρη, επειδή στις οδηγίες που έχεις επισυνάψει δεν αναφέρεται ότι γίνεται έκπτωση 1,5% στο φόρο, υπέθεσα ότι καταργήθηκε και δεν την εφάρμοσα.

Επίσης, ενώ δεν αναφέρεις τίποτα για μεταβολή στην κράτηση του ΙΚΑ, στο παράδειγμά σου εφαρμόζεις 16% (αντί 15,5%).

Στο συνημμένο αρχείο εφαρμόζεται:

1) Η έκπτωση του 1,5%

2) Κράτηση ΙΚΑ 16% αντί 15,5%.

Σωτήρης_74 14-10-17 10:38

Καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για το χρόνο που αφιέρωσες και για την πολύτιμη βοήθειά σου!!
Ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Συγνώμη για τις παραλείψεις μου.

kapetang 14-10-17 11:46

1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα

Σωτήρη, στο συνημμένο αρχείο, έκανα κάποιες βελτιώσεις στον κώδικα, με στόχο κυρίως τη διευκόλυνση της προσαρμογής του και από άτομα που δε γνωρίζουν κώδικα.

Να είσαι καλά

Φραγκος 20-09-21 14:41

Καλησπέρα Γιώργο

Μήπως υπάρχει κάποιο update του excel με βάση τα δεδομένα του 2021που έχεις φτιάξει για τον υπολογιμό του μικτού από τα καθαρά.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δημήτρης


Η ώρα είναι 01:19.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2