Forum

Αναζήτηση στο ms-office.gr

Πάμε!
ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Excel07] Πρόγραμμα εφημεριών

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-18, 18:35
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική

Προεπιλογή

Καίτη στο συνημμένο θα δεις μια πιο ολοκληρωμένη υλοποίηση της τελευταίας πρότασής μου.

Στο φύλλο ‘Βάρδια Α’ θα προσδιορίζονται οι υπηρεσίες όσων είναι διαθέσιμοι, κάθε μέρα, για τη βάρδια αυτή.

Στο φύλλο ‘Βάρδια Β’ αντιγράφονται (αυτόματα με τύπους) από το προηγούμενο οι ημερομηνίες και οι εργαζόμενοι και ορίζονται (πατώντας το κουμπί) οι υπηρεσίες όσων, κάθε μέρα, είναι διαθέσιμοι για τη βάρδια Β.

Στο φύλλο ‘ΣΥΝΟΛΙΚΑ’ μεταφέρονται αυτόματα με τύπους οι υπηρεσίες και για τις 2 βάρδιες.

Προσοχή θα πρέπει να δοθεί στον προσδιορισμό των διαθέσιμων σε κάθε περίπτωση.

Κάνε δοκιμές για να δεις πως λειτουργεί και αν σε εξυπηρετεί.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm ProgramWork10ByDay3.xlsm (163,6 KB, 28 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-18, 21:48
Όνομα: Καίτη
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική

Προεπιλογή

Γιώργο
να'σαι καλά για τον κόπο σου που το έκανες.

Λοιπόν μετά από πειράματα πέτυχα αυτό που ήθελα αλλά ποιο είναι το πρόβλημα;

Κάποιοι συνάδερφοι είναι μόνο πρωί, κάποιοι έρχονται πάντα στο τέλος, κάποιοι είναι και πρωί και πιο μετά μοιρασμένα και κάποιοι λείπουν κάποιες μέρες σε άλλα σχολεία. Έτσι λοιπόν για την κάθε μέρα έπρεπε να διαλέξω τους καθηγητές που μπορούσαν να μπουν στην κάθε βάρδια. Επειδή το πρόγραμμα είναι πλέον σταθερό και δεν αλλάζει δε συμφέρει για πολλούς λόγους να το κάνω αυτό κάθε φορά και θέλω να σε ρωτήσω το εξης:
Αν αντιγράψω τα φύλλα που έκανες βάρδια Α και βάρδια β σε Δευτέρα Α βάρδια και Δευτέρα β βάρδια και το ίδιο για όλες τις μέρες δηλαδή να έχω δέκα τέτοια φυλλα και έτσι μόνιμα να έχω τσεκάρει τους καθηγητές που μπορούν την κάθε μέρα, το φύλλο συνολικά που έχεις θα μου τους βγάλει σε ένα φύλλο;

Και μια δεύτερη ερώτηση :
κάθε φορά που θα το τρέχω θα μου βγάζει διαφορετικους συνδυασμους έτσι δεν είναι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Καίτη : 11-12-18 στις 21:59.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-18, 08:01

Προεπιλογή

Καλημέρα

Καίτη:

1) Η λύση να έχουμε 10 φύλλα (2 για κάθε εργάσιμη μέρα) δεν είναι εφικτή.

Στο συνημμένο έκανα κάποιες προσθήκες (δεξιά στα 2 φύλλα) ώστε η ενημέρωση της διαθεσιμότητας ανά μέρα να είναι εύκολη.

2) Σχετικά με την ερώτηση «κάθε φορά που θα το τρέχω θα μου βγάζει διαφορετικους συνδυασμους έτσι δεν είναι;»

Κάθε φορά που θα πατάς το κουμπί «Προσθήκη» το πρόγραμμα θα επιλέγει από τους διαθέσιμους (με κάποια κριτήρια εξισορρόπησης) 5 και θα τους τοποθετεί στα 5 πόστα της 1ης κενής ημερομηνίας.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm ProgramWork10ByDay5.xlsm (191,4 KB, 16 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 13-12-18 στις 11:45. Αιτία: αλλαγή συνημμένου
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-18, 23:01

Προεπιλογή

Γιώργο

πολύ βολικό αυτό που έκανες! Πολύ εύκολα έκανα τους συναδέλφους. Μπράβο. Ωραία σκέψη.

Τώρα τι έκανα : αφού τους πέρασα ανάλογα το ωράριο τους, πάτησα πχ τη μέρα Δευτέρα, άλλαξε το μπλε, πάτησα το προσθήκη και είδα ότι εμφανίζονταν τα ίδια ονόματα και στις δυο βάρδιες όταν έκανα το ίδιο και στη β βάρδια.

Μήπως παρέλειψα κάτι;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-18, 11:41

Προεπιλογή

Καλημέρα

Καίτη το λάθος είναι δικό μου.

Σκέφτηκα ότι για τους διαθέσιμους ανά εργάσιμη μέρα, θα σου ήταν πιο εύκολο αντί FALSE και TRUE να πληκτρολογείς 0 και 1.

Ξέχασα όμως στη γραμμή του κώδικα που γίνεται ο σχετικός έλεγχος να κάνω την αναγκαία προσαρμογή.

Έκανα την αλλαγή στο συνημμένο. Δοκίμασέ το.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm ProgramWork10ByDay5.xlsm (191,4 KB, 56 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-18, 22:32

Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ Γιώργο, μπράβο!

δούλεψε το πρωινό-μεσημεριανό!!! Δηλαδή μπήκαν σωστά οι καθηγητές ανάλογα το ωράριό τους στη σωστή βάρδια! Το δοκίμασα 2 φορές.

Όμως, κάποιοι είχαν 4 βάρδιες αντί 2 που θέλω και κάποιοι 1. Αυτό βέβαια μπορώ να το διορθώνω χειροκίνητα. Δε ξέρω αν μπορεί να μπει πλαφόν 2 στις εντολές.

Ακόμη, επειδή είμαστε 24 και χρειαζόμαστε 25 για να κάνουμε όλοι από 2 βάρδιες σκέφτομαι να βάλω και ένα ψεύτικο όνομα και να μοιράζω τη βάρδιά του μετά στα άτομα που θέλω ώστε 2 από μας ρολόι να κάνουν από 3 βάρδιες. Τι λες;

Τέλος, θέλω να ρωτήσω και το εξής: αν θέλω να βλέπω βάρδιες συνεχόμενες 2η - 3η εβδομάδα στη στήλη με τις μέρες υπάρχει και το σαβ/κο και γεμίζει με καθηγητές δίπλα. Να το αγνοήσω; Θα δουλεύει σωστά; Δηλαδή προχωράει 5-5 επειδή έχω επιλέξει τη σωστή μέρα από δεξιά του φύλλου;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-18, 09:13

Προεπιλογή

Καλημέρα

Καίτη, σχετικά με τα ερωτήματα:

1) Στο αρχείο που ανέβασα έβαλα, για παράδειγμα, κάποιες ημερομηνίες (περιέχουν και ΣΚ που κάποιες υπηρεσίες λειτουργούν) .

Στο δικό σου πρόγραμμα θα βάλεις μόνο τις ημερομηνίες που πραγματοποιούνται πραγματικές υπηρεσίες.

Το να προσθέσεις σε κάποιους εικονικές υπηρεσίες θα ήταν λάθος (τους ευνοείς) , όπως μπορείς να καταλάβεις διαβάζοντας το παρακάτω.

2) Έστω ότι στο φύλλο με τις Α βάρδιες η πρώτη ημερομηνία χωρίς υπηρεσίες είναι η 17/12/2018 και οι διαθέσιμοι για εργασία 13.

Πατώντας το κουμπί «Προσθήκη» για να καθορίσουμε τις υπηρεσίες της 17/12/2018, το πρόγραμμα κάνει το εξής:

Για τους συγκεκριμένους 13 διαθέσιμους βρίσκει τον αριθμό των υπηρεσιών που έκαναν όλες τις προηγούμενες (πριν από τη 17/12/20180) ημερομηνίες και στη συνέχεια βάζει υπηρεσία τους 5 με τις λιγότερες υπηρεσίες.

Τα ίδια ακριβώς εφαρμόζονται και στο φύλλο με τις Β βάρδιες.

Αυτό οδηγεί σε εξισορρόπηση των υπηρεσιών ανά βάρδια.

3) Με βάση την παραπάνω λογική του προγράμματος:

α) Δε χρειάζεται εικονικός εργαζόμενος για να τους αυξήσεις από 24 σε 25.

β) Γράφεις: «Όμως, κάποιοι είχαν 4 βάρδιες αντί 2 που θέλω και κάποιοι 1. Αυτό βέβαια μπορώ να το διορθώνω χειροκίνητα.»

Όπως γράφω η εξισορρόπηση των υπηρεσιών γίνεται ανά βάρδια, δηλαδή στην επιλογή που κάνει το πρόγραμμα παίρνει υπόψη μόνο τις υπηρεσίες τις συγκεκριμένης βάρδιας.

Αν υποθέσουμε ότι στη Β βάρδια οι διαθέσιμοι είναι σε γενικές γραμμές 2πλάσιοι από τους διαθέσιμους της Α, αυτοί θα κάνουν συνολικά τις μισές υπηρεσίες αυτών από αυτές που θα κάνουν οι εργαζόμενοι της Α βάρδιας.

Αν σε μια ημερομηνία ένας εργαζόμενος είναι διαθέσιμος και στην Α και στη Β βάρδια ενδέχεται το πρόγραμμα να τον επιλέξει και για τις 2 και συνολικά να κάνει περισσότερες υπηρεσίες (αν και κατά βάρδια θα υπάρχει εξισορρόπηση).

Επίσης αν κάποιος λείπει για ένα διάστημα αυτός θα έχει λιγότερες υπηρεσίες. Όταν όμως επιστρέψει και γίνει διαθέσιμος το πρόγραμμα θα τον «περιποιηθεί».

Θα τον βάζει συχνότερα υπηρεσία μέχρι να φθάσει τις υπηρεσίες των άλλων.

Προσπάθησε να κατανοήσεις τη λογική που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα για τον καθορισμό των υπηρεσιών των εργαζομένων.

Θα σε βοηθήσει να το χρησιμοποιήσεις σωστά, αλλά και να λύσεις απορίες.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-18, 17:03

Προεπιλογή

Γιώργο
έχεις δίκιο. Παρατήρησα ποιοι συνάδερφοι είχαν από 4 ώρες και ήταν αυτοί που βόλευε να τους βάζω και στις δυο βάρδιες και ειχαν 2 στην Α και 2 στην β. Άρα θα μελετήσω πιο καλα τα 0-1 και θα λυθεί το θέμα μου.

Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι που ασχολήθηκες με το πρόγραμμα τόσες μέρες τώρα. Ένα ευχαριστώ είναι λίγο. Να είσαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-18, 18:15

Προεπιλογή

Καλή συνέχεια Καίτη και να είσαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-18, 18:54

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Γιώργο , επίσης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας

Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Excel07] Προγραμμα ωρών harristopaloglou Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 26-02-17 17:49
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 09-10-16 18:10
[Γενικά] Πρόγραμμα εκλογών stevens3gr Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 06-06-16 17:32
[Excel07] Προγράμμα εφημεριών γιατρών νοσοκομείου darz29 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 01-04-14 19:28
[Excel07] Πρόγραμμα αδειών Πέτρο Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 14 30-11-12 11:26

Η ώρα είναι 09:51.