Forum

Αναζήτηση στο ms-office.gr

Πάμε!
ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Συναρτήσεις] Oρισμός ημερολογιακού διαστήματος για εύρεση άλλων πληροφοριών

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-06-11, 13:23
Lefteris
Guest

Προεπιλογή Oρισμός ημερολογιακού διαστήματος για εύρεση άλλων πληροφοριών

Καλημέρα σε όλους.

Με αφορμή την εξαιρετική παρουσίαση(για μιά ακόμη φορά) του Τάσου, στο θέμα "Εύρεση συγκεκριμένων ημερομηνιών", απευθύνω το εξής ερώτημα σε όλους τους φίλους που ασχολούνται.
Με χρήση συναρτήσεων(όχι κώδικα), πώς μπορεί κάποιος, ορίζοντας ημερολογιακό διάστημα, να "παίρνει" στοιχεία διπλανών από την ημερομηνία στηλών;
Στο παράδειγμα που ανεβάζω, χρησιμοποιώ 1 στήλη για εισαγωγή ημερομηνίας, 2η για να επιλέγω όνομα και μετά όσες στήλες χρειάζεται κάποιος για να γράψει αριθμούς τεμαχίων(Θεωρώ πώς ίδια θα είναι η πρεοσέγγιση και για κάποιον που αντί για στήλες, θα χρησιμοποιήσει γραμμές). ..Κάπου δίπλα ή μάλλον σε άλλο φύλλο, ορίζοντας διάστημα και επιλέγοντας όνομα και προιόν να βγαίνει το αποτέλεσμα;;

Φιλικά/Λευτέρης.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΟΡΙΣΜΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...xls (17,5 KB, 52 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-11, 17:08
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική

Προεπιλογή

Καλησπέρα Φίλε Λευτέρη!

Υπάρχει λύση στην πρόταση σου που μπορεί να περιγραφεί και να κατανοηθεί καλύτερα μέσα από το αρχείο που επισυνάπτω.

Σημείωση! Οι τύποι της πρώτης γραμμής του πίνακα αποτελεσμάτων διαφέρουν από αυτούς των επόμενων γραμμών.

Το ίδιο ισχύει και για τις μορφοποιήσεις υπό όρους.

Φιλικά

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls XL_FormulaFilter.xls (112,5 KB, 60 εμφανίσεις)
Παλιά 30-06-11, 21:12
Lefteris
Guest

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.

Φίλε Τάσο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όπως πάντα ξεκάθαρος,
Άν και πιά, το μυαλό δεν λειτουργεί ούτε στο 50%(Συμπληρώνω 15 ώρες στη δουλειά), βλέπω τύπους και δομή που δεν τους έχω ξαναδεί και θέλει καθαρό μυαλό που δεν το έχω τώρα, για να τους κατανοήσω
Να πω, πως εγώ το φανταζόμουνα για μετρήσεις ποσοτήτων(για αυτό και δεν το είχα μορφοποιήσει €), αλλά φυσικά το ίδιο ισχύει και για χρήματα και για οτιδήποτε μετριέται.
Κλείνοντας, μία ερώτηση: Δεν μπορεί να επιλέγουμε και όνομα και μόνο ένα ή δύο ή Χ προιόντα(όπως το έχω σκεφτεί και το έδινα στο συνημένο μου); ή απλά δεν ασχολήθηκες;
Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Φιλικά/Λευτέρης
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-11, 09:19
Διαχειριστής

Προεπιλογή

Καλημέρα Λευτέρη!

Με αυτή τη δομή δεδομένων όπως υπάρχει στο παράδειγμα δεν μπορείς ούτε να φιλτράρεις και ούτε να παρουσιάσεις μερικά σύνολα προϊόντων.

Τι θα γίνει αν έχεις 50 προϊόντα; Θα τα βάλεις σε 50 στήλες;

Φτιάξε τα δεδομένα σου έτσι:

Ημερομηνία, Αρ.πελάτη, Όνομα Πελάτη, Κωδ. Προϊόντος, Περιγραφή Προϊόντος

Μόνο έτσι θα μπορούσες να φιλτράρεις και τα προϊόντα με ακρίβεια.

Αν σε εξυπηρετεί η λύση που σου προτείνω, θα πρέπει να προσαρμοστούν οι τύποι ξανά.

...ή επεξεργάζεσαι τα σύνολα των προϊόντων όπως αυτά εμφανίζονται στον πίνακα αποτελεσμάτων.
Φιλικά

Τάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 01-07-11 στις 09:37.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-11, 18:30
Lefteris
Guest

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.

Φίλε Τάσο, όταν γράφτηκα στο FORUM, έβαλα για το excel, τον χαρακτηρισμό "ΚΑΛΟΣ". Έτσι νόμιζα..... Στην πορεία αναθεώρησα και το άλλαξα σε "ΜΕΤΡΙΟΣ". Σκεφτόμουν μετά από ανταλλαγή απόψεων με τον Θανάση, σε άλλο θέμα, να το κάνω "ΑΡΧΑΡΙΟΣ". Τώρα πιά επιβεβαιώθηκα. Πρέπει να τΟ κάνω "ΑΡΧΑΡΙΟΣ"...
Προσπαθώ να καταλάβω τους τύπους στη στήλη Α, αλλά δεν.......το έχω....
Προσπαθώ να καταλάβω, τι σημαίνουν(και τι δουλειά κάνουν)τα ονόματα(ορισμός)=is belowlastRow
και Allproducts=#ΑΝΑΦ#, αλλά δεν...το .εχω επίσης.....
Τώρα για το αν με καλύπτει η πρότασή σου, φυσικά και ναί. Γιατί όχι; Ελπίζω να την κατανόησα σωστά και να την έστησα σωστά στο φύλλο που πρόσθεσα στη δουλειά σου Είμαι πολύ περίεργος να δώ τους νέους τύπους..

Φιλικά/Λευτέρης

ΥΓΗ περιοχή που ζητάει το SUM στον πίνακα αποτελεσμάτων στη στήλη L, ήταν λάθος(Κ:L) απο κεκτημένη ταχύτητα; ή έκανα λάθος που τους άλλαξα μόνο σε L;;
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls Αντίγραφο του XL_FormulaFilter-2.xls (147,5 KB, 24 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-11, 14:44
Διαχειριστής

Προεπιλογή

Καλησπέρα Λευτέρη!

Δες το συνημμένο παρακάτω.

Όλα αυτά βέβαια επειδή έκανες λόγο για χρήση τύπων.

Υπάρχουν και άλλες προσεγγίσεις όπως για παράδειγμα ένας συγκεντρωτικός πίνακας ή
η χρήση των συναρτήσεων βάσεων δεδομένων όπως :

Από τη βοήθεια του Microsoft Excel
  • DAVERAGE Αποδίδει τον μέσο όρο των επιλεγμένων καταχωρήσεων βάσης δεδομένων
  • DCOUNT Καταμετρά τα κελιά μιας βάσης δεδομένων που περιέχουν αριθμούς
  • DCOUNTA Καταμετρά τα μη κενά κελιά μιας βάσης δεδομένων
  • DGET Εξάγει από μια βάση δεδομένων μία εγγραφή που συμφωνεί με τα καθορισμένα κριτήρια
  • DMAX Αποδίδει τη μέγιστη τιμή από τις επιλεγμένες καταχωρήσεις βάσης δεδομένων
  • DMIN Αποδίδει την ελάχιστη τιμή από τις επιλεγμένες καταχωρήσεις βάσης δεδομένων
  • DPRODUCT Πολλαπλασιάζει τις τιμές ενός συγκεκριμένου πεδίου εγγραφών, που ικανοποιεί τα κριτήρια σε μια βάση δεδομένων
  • DSTDEV Υπολογίζει την τυπική απόκλιση, με βάση ένα δείγμα επιλεγμένων καταχωρήσεων βάσης δεδομένων
  • DSTDEVP Υπολογίζει την τυπική απόκλιση, με βάση ολόκληρο τον πληθυσμό επιλεγμένων καταχωρήσεων βάσης δεδομένων
  • DSUM Προσθέτει τους αριθμούς στο πεδίο στήλης εγγραφών της βάσης δεδομένων, που ικανοποιούν τα κριτήρια
  • DVAR Υπολογίζει τη διακύμανση με βάση ένα δείγμα από επιλεγμένες καταχωρήσεις βάσης δεδομένων
  • DVARP Υπολογίζει τη διακύμανση με βάση ολόκληρο τον πληθυσμό επιλεγμένων καταχωρήσεων βάσης δεδομένων
Επίσης, ας μην ξεχνάμε τη μέθοδο εισαγωγής εξωτερικών δεδομένων που μας επιτρέπει να φιλτράρουμε τα δεδομένα που θέλουμε να εισαχθούν όπως ακριβώς επιθυμούμε.

Πάντως, για δημιουργία λιστών δεδομένων με χρήση πολλαπλών κριτηρίων ενδεικνύεται η Microsoft Access.

Καλή συνέχεια!

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls XL_FormulaFilter.xls (143,5 KB, 45 εμφανίσεις)
Παλιά 02-07-11, 15:48
Lefteris
Guest

Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάσο, καλησπέρα.

Για μία ακόμη φορά κατατοπιστικός και ευθύς.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις και για τον πολύτιμο χρόνο σου..

Θα ψάξω και τις συναρτήσεις που μου αναφέρεις, προσδοκώντας να μάθω νέα πράγματα.

Θα κοιτάξω και τις λύσεις με Συγκεντρωτικούς.

Καλό απόγευμα.

Φιλικά/Λευτέρης.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 17:27
Lefteris
Guest

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.

Φίλε Τάσο, ελπίζοντας πως δεν κάνω κατάχρηση του χρόνου σου, έχω δύο ερωτήσεις.

Μπορεί, στο πρώτο συνημμένο σου, να δημιουργηθει στο ίδιο ή σε άλλο φυλλο, μία καρτέλλα που θα εμφανίζει ΜΟΝΟΝ τα σύνολα μιάς συγκεκριμμένης χρονικής περιόδου και δίπλα, κάπου και το Όνομα; Π.χ. Κάτι σαν κι αυτό.
Δηλ Αρχή:01/01/11
Τέλος:31/01/11

ΠΡΟΙΟΝ 1---ΠΡΟΙΟΝ 2---ΠΡΟΙΟΝ 3
Λευτέρης--- 500 300 200
Τάκης 1000 1200 150
Νίκος 200 300 200
Αυτή θα είναι συγκεντρωτική καρτέλλα και η άλλη αναλυτική.
Λέω για 2 καρτέλλες, γιατί φαντάζομαι πως δεν μπορεί να γίνει σε μία.

Τα λέμε.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 22:09
Διαχειριστής

Προεπιλογή

Καλησπέρα Λευτέρη!

Δε γνωρίζω αν η ερώτηση σου συνδέεται με το αρχείο του προηγούμενου μηνύματος σου.

Είχα ένα αρχείο που μετά από κάποιες τροποποιήσεις που έκανα νομίζω ότι θα μπορέσεις να
πάρεις και την απάντηση στο θέματα φιλτραρίσματος δεδομένων με βάση την ημερομηνία.
Επισυνάπτω λοιπόν το αρχείο αυτό. Δες το και... ελπίζω να σε βοηθήσει.

Αν κάπου χρειαστείς κάποια επεξήγηση ή δεις κάποιο λάθος, εδώ είμαστε και πάλι!

Φιλικά

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls xl_Formula_Date_Filter.xls (42,0 KB, 45 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 26-08-11 στις 12:00.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-11, 15:48
Lefteris
Guest

Προεπιλογή

Τάσο μου, καλησπέρα.
Δεν θα βαρεθώ να σου γράφω σχεδόν πάντα το ίδιο, στις απαντήσεις μου.
Συγχαρητήρια φίλε. Πολύ καλή δουλειά!!

Δεν απάντησα, ως τώρα, επιδή θεωρούσα πως θα σε ενημερώσω, μία και καλή, όταν θα τελείωνα το θέμα, αλλά περνώντας μία δύσκολή μέρα, μπόρεσα να κάνω μόνο λίγα μικρά διαλείματα...όπως ήδη θα έχεις δεί. Όμως τώρα βλέπω πως δεν προλαβαίνω σήμερα να το τελειώσω και θα το πάρω μαζί μου το Σαβ/κο, για να το κάνω.
Φυσικά δεν κατάλαβες για ποιό θέμα είναι, καθώς "δεν έκανα τον κόπο" να στο αναφέρω.
Οχι δεν είναι για το προηγούμενο θέμα, όπως υπέθεσες, αλλά για εκείνο με την Διαχείρηση Προσωπικού(Θυμάσαι πριν λίγες μέρες την ερώτηση για το υπολογισμό των αργιών, που με βοήθησες με την Workdays,Holidayw,SpecialDays κλπ;;;) Εχω σχεδόν ολοκληρώσει αυτή τη δουλειά(που την θεωρώ από τις καλύτερες που έχω κάνει) και τώρα προσπαθώ να φτιάξω σε ξεχωριστό Φύλλο, την καρτέλλα με όλα αυτά τα κριτήρια ημερομηνιών που(σωστά κατάλαβες, τι ζήταγα) μου πρότεινες με το επισυναπτόμενό σου αρχείο. Δηλ. με κριτήριο τις ημερομηνίες, θα βγαίνει καρτέλλα, ανά εργαζόμενο, ανα χρονικό διάτημα, ή συγκεντρωτικό μήνα-τριμήνου-έτους για όλους κλπ κλπ.Θα περιλαμβάνονται στοιχεία που χρειάζονται(ημερομίσθια, υπερωρίες, ώρες εργασίας, αργίες, κρατήσεις, πληρωμές τους, πληρωμή ΙΚΑ .......)για να λειτουργεί σωστά μία επιχείρηση, σχετικά με τις αμοιβές του Προσωπικού της.
Έχω ξεκινήσει και αλλάζω ον'οματα, συγχωνεύω το sheet1, με το Καταχωρήσεις, και γενικά προσαρμόζω το αρχείο σου, στο δικό μου.
Θα σε ενημερώσω για την συνέχεια, την Δευτέρα.
Καλό Σαβατοκύριακο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας

Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 05-12-16 19:28
[Γενικά] καθορισμός της τιμής κελιού από την τιμή δύο άλλων GreekPowers Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 07-09-15 21:24
Υπολογισμός της ημέρας του Άγιου Πάσχα και άλλων κινητών εορτών. Tasos Ημερομηνία & ώρα 0 21-09-11 16:18
ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ gregory_m Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 18-12-10 19:26
Προσθήκη αργιών και άλλων γεγονότων στο Ημερολόγιο του Outlook. Ms-Office-Development Team Outlook - Tips & Tricks 0 25-11-09 18:26

Η ώρα είναι 05:50.