Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (https://www.ms-office.gr/forum/excel-erotiseis-apantiseis/)
-   -   [Γενικά] Εμφανιση αριθμων (https://www.ms-office.gr/forum/excel-erotiseis-apantiseis/1031-emfanisi-arithmon.html)

manolis 23-03-11 14:09

Εμφανιση αριθμων
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα

Προσπαθώ να γράψω σε ενα κελί εναν μεγάλο αριθμό , αλλα δεν μου τον εμφανιζει όλο.
Γραφω πχ 999999999999999 (15 φορες το 9 ) και μου το εμφανίζει ετσι 1E+15.
Το πλάτος του κελιου το μεγαλώνω αλλα παλι τα ιδια
Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω ?

Ευχαριστώ

Chris 23-03-11 14:40

Μανόλη καλησπέρα

Αν δεν χρειάζεται να σουμάρεις το νούμερο που λες θα σου πρότεινα να βάλεις πριν το
πρώτο νούμερο το χαρακτήρα " ' " τοτε θα το παρει σαν κειμενο και θα εμφανίσει όλο
το νούμερο αλλά στην ουσία θα είναι κείμενο.

ΤΖΙΜΗΣ 23-03-11 15:13

Χρήστο αν το νούμερο είναι αποτέλεσμα μιας πράξης(πολλαπλασιασμός) τότε τι εφαρμόζουμε;

kapetang 23-03-11 15:58

Καλημέρα στην παρέα

Με κατάλληλη μορφοποίηση του κελιού θα μπορούσαμε να εμφανίσουμε τον αριθμό σε μη επιστημονική μορφή.
Κάνουμε δεξί κλικ στο κελί με τον αριθμό> στο μενού συντόμευσης επιλέγουμε μορφοποίηση κελιών> στο παράθυρο μορφοποίηση κελιών επιλογή αριθμός ή νομισματική.
Μπορούμε επίσης να επιλέξουμε το πλήθος των δεκαδικών ψηφίων και το διαχωριστικό χιλιάδων.
Στην παραπάνω λύση μόνο 15 ψηφία διατηρούν τις τιμές τους. Αν είναι περισσότερα γίνονται στρογγυλεύσεις.

Φιλικά/Γιώργος

manolis 23-03-11 16:24

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Χρήστο επειδή πρέπει να κάνω πράξεις η λυση που πρότεινες δεν με εξυπηρετεί προς το παρών
Αν χρειαστει να δουλέψω με περισσότερα νούμερα , τί τρόπος υπάρχει;

gr8styl 23-03-11 20:13

Φίλε Μανώλη
την απάντηση στην έχει δώσει ήδη ο Γιώργος (kapetang) μορφοποίηση σαν αριθμός (Numeric)

Τώρα πρέπει να ξέρεις ότι στο Excel δεν κάνουμε πράξεις με αριθμούς 15 ψηφίων γιατί αυτό είναι το όριο του Excel και τα αποτελέσματα θα είναι απρόβλεπτες στρογγυλοποιήσεις και όχι πραγματικά.

Είμαι περίεργος ποια πράξη είναι αυτή που σου δίνει αποτέλεσμα αριθμό με 15 ψηφία, και πόσο σχέση μπορεί να έχει αυτή η πράξη με την πραγματικότητα.

Τέλος πάντων αν παρόλα αυτά θέλεις να δουλέψεις με αριθμούς με περισσότερα από 15 ψηφία θα πρέπει να τους σπάσεις και να τους εισάγεις σε δυο στήλες μια που θα δείχνει τον αριθμό των δισεκατομμυρίων και μια δεύτερη που θα περιέχει το υπόλοιπο του δισεκατομμυρίου δηλαδή το πολύ 999.999.999 εκατομμύρια.
Με άλλα λόγια
Α1=111.222.333.444 δηλαδή (111 δισεκατομμύρια 222 εκατομμύρια 333 χιλιάδες 444)*1.000.000.000 δισεκατομμύρια και Β1=555.666.777 εκατομμύρια
Δηλαδή μιλάμε για τον αριθμό
111.222.333.444.555.666.777 πεντάκις εκατομμύρια
Είναι αδύνατον να εμφανίσεις/καταχωρήσεις αυτόν τον αριθμό σαν αριθμό στο Excel.
Θα πρέπει να τον εμφανίσεις σαν κείμενο.

Μήπως προσπαθείς να υπολογίσεις το χρέος της χώρας μας ;:icon_choc:
Θανάσης

manolis 24-03-11 19:20

Καλησπέρα

Δεν προσπαθώ να υπολογίσω το χρέος της χώρας :012:

Αυτό το κάνουν οι ¨ειδικοί¨ :wall:

Απλά έχω βρει ενα ενδιαφέρον blog με μαθηματικά προβλήματα και προσπαθώ να τα λύσω.
Κάποια απο αυτά είναι με πολύ μεγάλα νουμερα
Και μιας και οι γνώσεις μου δεν είναι τόσο καλές το παλεύω με το excel.

Φιλικά
Μανώλης


Η ώρα είναι 03:02.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2