Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/)
-   -   Αυτόματη εγκατάσταση αρχείων (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/5354-aytomati-egkatastasi-arxeion.html)

γιώργοςΚ 06-10-19 10:34

Αυτόματη εγκατάσταση αρχείων
 
Καλή σας μέρα,

Ζητώ την βοήθεια σας ως προς το εξής ζητούμενο:

Εχω έναν φάκελο τον οποίο ονομάζω «Installation» και μέσα σε αυτόν περιλαμβάνονται όλα τα απαιτούμενα αρχεία εγκατάστασης μιας εφαρμογής που έχω φτιάξει. Δηλαδή, περιλαμβάνονται κάποιοι άλλοι υπό-φάκελοι που μέσα έχουν διάφορα αρχεία (txt files, xlsx files, word κλπ).

Θα ήθελα να δημιουργήσω ένα module το οποίο θα μπορώ να εγκαθιστώ αυτόματα όλα τα πιο πάνω αρχεία σε διάφορα Paths στον C:\ . Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι ήδη χρησιμοποιώ μια εφαρμογή που κάνει αυτόματα την πιο πάνω διαδικασία αλλά επειδή δεν εξυπηρετεί απολύτως την πλήρη αυτοματοματοποϊηση του ζητούμενου εγκατάστασης της εφαρμογής, ψάχνω να δω αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο..

Υπάρχει καμία ιδέα?

γιώργοςΚ 06-10-19 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γιώργοςΚ (Μήνυμα 30201)
Καλή σας μέρα,

Ζητώ την βοήθεια σας ως προς το εξής ζητούμενο:

Εχω έναν φάκελο τον οποίο ονομάζω «Installation» και μέσα σε αυτόν περιλαμβάνονται όλα τα απαιτούμενα αρχεία εγκατάστασης μιας εφαρμογής που έχω φτιάξει. Δηλαδή, περιλαμβάνονται κάποιοι άλλοι υπό-φάκελοι που μέσα έχουν διάφορα αρχεία (txt files, xlsx files, word κλπ).

Θα ήθελα να δημιουργήσω ένα module το οποίο θα μπορώ να εγκαθιστώ αυτόματα όλα τα πιο πάνω αρχεία σε διάφορα Paths στον C:\ . Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι ήδη χρησιμοποιώ μια εφαρμογή που κάνει αυτόματα την πιο πάνω διαδικασία αλλά επειδή δεν εξυπηρετεί απολύτως την πλήρη αυτοματοματοποϊηση του ζητούμενου εγκατάστασης της εφαρμογής, ψάχνω να δω αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο..

Υπάρχει καμία ιδέα?

Επανέρχομαι και παλι διότι μάλλον έχω βρεί την λύση στο πρόβλημα μου. Προς κάθε ενδιαφερόμενο πάρα κάτω παραθέτω τον κώδικα που επιλύνει το ζητούμενο.

Public Sub Copy_Folder()
'This example copy all files and subfolders from FromPath to ToPath.
'Note: If ToPath already exist it will overwrite existing files in this folder
'if ToPath not exist it will be made for you.
Dim FSO As Object
Dim FromPath As String
Dim ToPath As String

FromPath = "D:\Installation" '<< Change
ToPath = "D:\MyApplication\" '<< Change

'If you want to create a backup of your folder every time you run this macro
'you can create a unique folder with a Date/Time stamp.
'ToPath = "C:\Users\Ron\" & Format(Now, "yyyy-mm-dd h-mm-ss")

If Right(FromPath, 1) = "\" Then
FromPath = Left(FromPath, Len(FromPath) - 1)
End If

If Right(ToPath, 1) = "\" Then
ToPath = Left(ToPath, Len(ToPath) - 1)
End If

Set FSO = CreateObject("scripting.filesystemobject")

If FSO.FolderExists(FromPath) = False Then
MsgBox FromPath & " doesn't exist"
Exit Sub
End If

FSO.CopyFolder Source:=FromPath, Destination:=ToPath
MsgBox "You can find the files and subfolders from " & FromPath & " in " & ToPath

End Sub


Η ώρα είναι 04:05.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2