Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/)
-   -   [ Ασφάλεια] Κλείσιμο βάσης δεδομένων access που λειτουργεί σε δικτυο (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/4485-kleisimo-basis-dedomenon-access-poy-leitoyrgei-se-diktyo.html)

vala 01-03-17 10:46

Κλείσιμο βάσης δεδομένων access που λειτουργεί σε δικτυο
 
Καλημέρα! Έχω το εξής πρόβλημα σε μια βάση δεδομένων που λειτουργεί μέσω δικτύου σε 4 υπολογιστές : Όταν κλείνει ο server χωρίς να έχουν κλείσει όλοι οι άλλοι υπολογιστές το αρχείο της access τότε κάποιες φορές στο επόμενο άνοιγμα κολλάει η access και κάνει αυτόματη συμπυκνωση και επιδιόρθωση με αποτέλεσμα να χάνω κάποιες εγγραφές. Για να το ξεπεράσω αυτό μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε αν πατήσω εγώ από τον server κλείσιμο της access να βγάζει μια αντίστροφη μέτρηση στους άλλους υπολογιστές που το εχουν ανοιχτό και αφού αποθηκεύσει τις αλλαγές να το κλείνει;

γιώργοςΚ 01-03-17 15:24

Νίκο γειά σου,

Μήπως έχει ρυθμίσει να κάνει compact and repair η βάση σου με το κλείσιμο της? Εάν ναι, τότε αυτό είναι το πρόβλημα σου και να αφαιρεθεί η ρύθμιση αυτή.

Επίσης, αναφέρεις ότι η βάση σου είναι σε δίκτυο με 4 χρήστες, τι εννοείς ακριβώς? Έχεις κάνει split και το back end είναι στον server και τα 4 Pcs έχουν το καθένα το δικό του front end ή η βάση βρίσκεται αυτούσια στον server και είναι share με τους υπόλοιπους χρήστες? Εάν η βάση σου είναι split τότε με το να ξετσεκαρεις την επιλογή για αυτόματο compact and repair από τις ρυθμίσεις θα λυθεί το πρόβλημα, εάν όμως την έχεις αυτούσια στον server και είναι shared τότε θα έχεις όχι μόνον αυτό το πρόβλημα αλλά πολύ πιθανόν θα κρασαρει σε κάποια φάση..

vala 01-03-17 15:39

Γιωργο η βάση είναι στον server και από εκεί γίνεται share μέσω συντόμευσης στο δίκτυο. Δεν γνωρίζω πως μπορώ να κάνω την πρώτη εκδοχή που μου αναφέρεις με front και back end. Θα ψάξω μήπως βρω κάποιον οδηγό και θα προσπαθήσω να το κάνω. Πιστεύεις ότι μετά από αυτό δεν θα έχω πρόβλημα; Εγώ θέλω όλοι οι χρήστες να μπορούν να επεξεργάζονται (προσθέτουν νέες εγγραφές, τροποποιουν ήδη υπαρχουσες) ταυτόχρονα.

γιώργοςΚ 01-03-17 16:08

Νίκο παθαινοντας μαθαίνουμε,

Είχα παρόμοια περίπτωση με κάποια εφαρμογή που έφτιαξα για ιατρείο και αν και την είχα κάνει spit δυστυχώς ξέχασα να ξετσεκαρω το αυτόματο compact and repair από τις ρυθμίσεις και όπως αντιλαμβανεσαι μου έτυχε το ίδιο πρόβλημα μαζί σου και στην συνέχεια κρασαρε κιόλας το πρόγραμμα... Ευτυχώς είχα προνοεισει να κάνει αυτόματα backup κάθε φορά προτού κλείσει και σώθηκαν τα δεδομένα και όπως καταλαβαίνεις μαζί και εγώ...

Για να μπορέσεις να αντιληφθείς πώς συμπεριφέρεται η Access με τέτοια υποδομή, δηλαδή να είναι αυτούσια σε δίκτυο και να την ανοίγουμε πέραν του ενός χρήστη, φαντάσου ότι κάθε φορά που γίνεται κάποια εγράφη όπως γνωρίζεις αποθηκεύει τα δεδομένα άμεσα σε κάποιο πίνακα, εάν σε κάποιο από τους χρήστες κάτι πάει στραβά και η Access κόλλησει σε αυτό τον χρήστη τότε αμέσως θα ξεκινήσει την διαδικασία compact and repair από μόνη της και για να μην χαθούν δεδομένα (εάν είσαι τυχερός) θα πάει και θα δημιουργήσει ενα αντίγραφο του εαυτού της προσθέτοντας στο τέλος του ονόματος της βάσης ένα "Backup"...Θα κλείσει εννοείται και θα "πετάξει" έξω και τους αλλούς χρήστες που μπορεί να γραφανε κάτι εκείνη την στιγμή...και μοιραία το πιο πιθανόν θα χαθούν κάποια δεδομένα....

Σου προτείνω να μπεις στην διαδικασία να κάνεις split την βάση σου, πράγμα που γίνεται εύκολα μέσα από την Access, και εφόσον το κάνεις τότε:

1. Να εγκαταστήσεις το back end στον server σου (το back end περιλαμβάνει μόνον τους πίνακες)

2. Θα πας σε κάθε υπολογιστή και θα δημιουργήσεις ένα νέο αρχείο Access και θα πας να κάνεις Link μέσα σε αυτό τους πίνακες που περιέχει η βάση σου στον server (είναι απλή η διαδικασία εφόσον αντί να επιλέξεις εισαγωγή θα επιλέξεις να κάνεις Link)

3. Έπειτα θα κάνεις και εισαγωγή όλα τα υπόλοιπα αντικείμενα της Access (queries, forms, report etc)

4. Θα διασφαλίσεις σχεδιαστικά να κάνει αυτόματα backup η βάση σου κάποια ώρα κατά την οποία δεν θα χρησιμοποιείται από κανέναν χρήστη και είσαι έτοιμος..ΠΡΟΣΟΧΗ: Όχι να έχεις τσεκαρισμενη την επιλογή για compact and repair σε καμία βάση...

Εδώ είμαστε για περεταιρω βοήθεια

vala 01-03-17 16:24

Ευχαριστώ πολύ! Μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχασα δεδομένα γιατί είχα Back up. Θα προσπαθήσω να το κάνω κι όπου έχω πρόβλημα θα σας ρωτήσω! Μιας και το ανέφερες θα με ενδιέφερε το αυτόματο Back up που ειπες..το έχεις μέσω κώδικα να εκτελείται;

vala 02-03-17 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γιώργοςΚ (Μήνυμα 25490)
Νίκο παθαινοντας μαθαίνουμε,

Είχα παρόμοια περίπτωση με κάποια εφαρμογή που έφτιαξα για ιατρείο και αν και την είχα κάνει spit δυστυχώς ξέχασα να ξετσεκαρω το αυτόματο compact and repair από τις ρυθμίσεις και όπως αντιλαμβανεσαι μου έτυχε το ίδιο πρόβλημα μαζί σου και στην συνέχεια κρασαρε κιόλας το πρόγραμμα... Ευτυχώς είχα προνοεισει να κάνει αυτόματα backup κάθε φορά προτού κλείσει και σώθηκαν τα δεδομένα και όπως καταλαβαίνεις μαζί και εγώ...

Για να μπορέσεις να αντιληφθείς πώς συμπεριφέρεται η Access με τέτοια υποδομή, δηλαδή να είναι αυτούσια σε δίκτυο και να την ανοίγουμε πέραν του ενός χρήστη, φαντάσου ότι κάθε φορά που γίνεται κάποια εγράφη όπως γνωρίζεις αποθηκεύει τα δεδομένα άμεσα σε κάποιο πίνακα, εάν σε κάποιο από τους χρήστες κάτι πάει στραβά και η Access κόλλησει σε αυτό τον χρήστη τότε αμέσως θα ξεκινήσει την διαδικασία compact and repair από μόνη της και για να μην χαθούν δεδομένα (εάν είσαι τυχερός) θα πάει και θα δημιουργήσει ενα αντίγραφο του εαυτού της προσθέτοντας στο τέλος του ονόματος της βάσης ένα "Backup"...Θα κλείσει εννοείται και θα "πετάξει" έξω και τους αλλούς χρήστες που μπορεί να γραφανε κάτι εκείνη την στιγμή...και μοιραία το πιο πιθανόν θα χαθούν κάποια δεδομένα....

Σου προτείνω να μπεις στην διαδικασία να κάνεις split την βάση σου, πράγμα που γίνεται εύκολα μέσα από την Access, και εφόσον το κάνεις τότε:

1. Να εγκαταστήσεις το back end στον server σου (το back end περιλαμβάνει μόνον τους πίνακες)

2. Θα πας σε κάθε υπολογιστή και θα δημιουργήσεις ένα νέο αρχείο Access και θα πας να κάνεις Link μέσα σε αυτό τους πίνακες που περιέχει η βάση σου στον server (είναι απλή η διαδικασία εφόσον αντί να επιλέξεις εισαγωγή θα επιλέξεις να κάνεις Link)

3. Έπειτα θα κάνεις και εισαγωγή όλα τα υπόλοιπα αντικείμενα της Access (queries, forms, report etc)

4. Θα διασφαλίσεις σχεδιαστικά να κάνει αυτόματα backup η βάση σου κάποια ώρα κατά την οποία δεν θα χρησιμοποιείται από κανέναν χρήστη και είσαι έτοιμος..ΠΡΟΣΟΧΗ: Όχι να έχεις τσεκαρισμενη την επιλογή για compact and repair σε καμία βάση...

Εδώ είμαστε για περεταιρω βοήθεια

Κατάφερα και έκανα την διαίρεση επιτυχώς. την επιλογή compact and repair που την βρισκω; έχω βρει μόνο συμπυκνωση κατά το κλείσιμο και δεν την εχω τσεκάρει. είναι κάπου αλλού;

γιώργοςΚ 02-03-17 13:42

Γειά σου Νίκο,

Μπράβο φίλε μου που το έψαξες και κατάφερες να διαιρέσεις την βάση. Όταν λέμε Compact and Repair αναφερόμαστε στο ίδιο ακριβώς πράγμα με την Συμπύκνωση που καλά έκανες και δεν το επέλεξες...

Τώρα σου απομένει να προχωρήσεις στην διαδικασία εγκατάστασης της εφαρμογής σου σε κάθε υπολογιστή με τον τρόπο που σου έχω περιγράψει.. Εάν έχεις δημιουργήσει ορθά τις σχέσεις (Relations) μεταξύ των πινάκων σου, θ προσέξεις ότι το πρόγραμμα σου θα δουλεύει αρκετά πιο γρήγορα από ότι πριν και το σημαντικότερο δεν θα ειναι πλέον και τόσο ευάλωτο αναφορικά με δυσλειτουργία (νοουμενου φυσικά ότι σχεδιαστικά είσαι σωστός).!!

Πάραυτα, με μία βάση πλέον διαιρεμένη έχεις τον πλήρη έλεγχο σαν administrator να μπορείς να κάνεις ότι αλλαγές θέλεις στο front end χωρίς να επηρεάζεται το back end σχεδιαστικά..

Σχετικά με τον αυτόματο backup δεσμευομαι με την πρώτη ευκαιρία να σου κοινοποιήσω κάποια παραδείγματα τα οποία εσύ όμως θα πρέπει να επιλέξεις ποια ταιριάζουν για την δική σου εφαρμογή και φυσικά να τα προσαρμόσεις αναλόγως..

vala 02-03-17 16:55

Έκανα και την εγκατάσταση στα άλλα pc και δουλεύουν όλα άψογα. Στο μόνο που έχω πρόβλημα πλέον είναι ότι ένα πεδίο το οποίο έχει υπερσυνδεση για να αποθηκεύει σε κάθε εγγραφη μια φωτογραφία σκαναρισμενη, δουλεύει μόνο στον server. στα άλλα pc μου εμφανίζει σφάλμα ότι δεν βρίσκει το αρχείο. Μήπως υπάρχει κάποια λύση και σε αυτο;
Όσο για το Back up,Γιωργο αναμένω και σε ευχαριστώ πολύ!

γιώργοςΚ 02-03-17 17:40

Καλησπέρα Νίκο,

Φυσικά εάν έχεις πεδίο με hyperlink δεν θα δουλέψει διότι πλέον η διαδρομή από κάθε άλλο υπολογιστή θα είναι διαφορετική ενώ πριν δουλευε διότι στην ουσία η βάση σου ανοίγε στον τοπικό υπολογιστή (που ήταν ο server ουσιαστικά) για κάθε χρήστη.

Αν και υπάρχει λύση και για αυτό, πες μου αυτό το πεδίο τι κάνει ακριβώς....Εννοώ ανοίγει κάποια ιστοσελίδα, ίσως κάποια φωτογραφία τι ακριβώς έτσι ώστε να βρούμε την κατάλληλη λύση για την περίπτωση..

Ναι σε ότι αφορά το backup θα σου στείλω κάποια παραδείγματα να τα κοιτάξεις και τα ξάνα λέμε ανάλογα..

vala 02-03-17 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γιώργοςΚ (Μήνυμα 25498)
Καλησπέρα Νίκο,

Φυσικά εάν έχεις πεδίο με hyperlink δεν θα δουλέψει διότι πλέον η διαδρομή από κάθε άλλο υπολογιστή θα είναι διαφορετική ενώ πριν δουλευε διότι στην ουσία η βάση σου ανοίγε στον τοπικό υπολογιστή (που ήταν ο server ουσιαστικά) για κάθε χρήστη.

Αν και υπάρχει λύση και για αυτό, πες μου αυτό το πεδίο τι κάνει ακριβώς....Εννοώ ανοίγει κάποια ιστοσελίδα, ίσως κάποια φωτογραφία τι ακριβώς έτσι ώστε να βρούμε την κατάλληλη λύση για την περίπτωση..

Ναι σε ότι αφορά το backup θα σου στείλω κάποια παραδείγματα να τα κοιτάξεις και τα ξάνα λέμε ανάλογα..

Ανοίγει μια φωτογραφία, διαφορετική σε κάθε εγγραφή. οι φωτογραφίες είναι αποθηκευμένες στον c του server


Η ώρα είναι 22:08.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2