ms-office.gr > Forum > Microsoft Word > Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Αριθμοί σελίδας και διαφορετικές ενότητες στο Word

Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Γενικά θέματα γύρω από το ισχυρότατο Microsoft Word.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-18, 07:25
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-06-2013
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή Αριθμοί σελίδας και διαφορετικές ενότητες στο Word

Καλημέρα σε όλους

Έχω το Word 2013

Θέλω να δημιουργήσω ένα αρχείο στο Word με τη μορφή βιβλίου (το οποίο μάλιστα θα έχει ως περιεχόμενο, ερωτήματα και απαντήσεις κ.α από το topic του Excel, από αυτό εδώ το forum ).

Θέλω αυτό το "βιβλίο" να το χωρίσω σε τρεις ενότητες. Η πρώτη ενότητα θα αποτελείται απο το εξώφυλλο, κάποιες απλές σημειώσεις και μία κενή σελίδα (συνολικά 2-3 σελιδες).

Η δεύτερη ενότητα (η οποία θα είναι η κύρια και πολυπληθέστερη) θα αποτελείται απο ερωτήματα και απαντήσεις (αριθμός σελίδων, άγνωστος όσο θα προκύπτει κάθε φορά).

Η τρίτη και τελευταία ενότητα θα αποτελείται από τα περιεχόμενα (εκτιμώ 3-5 σελίδες).

Θέλω να βάλω ξεχωριστή αρίθμηση σε κάθε μία ενότητα, με τη μορφή π.χ. 3 / 5 (δηλαδή τρίτη σελίδα / από πέντε σελίδες). Θέλω όμως να εμφανίζει τον συνολικό αριθμό σελίδων ανά ενότητα και όχι από όλο το βιβλίο. Δηλαδή για παράδειγμα να μου βγάζει για την πρώτη ενότητα π.χ. (εξώφυλλο) 2 / 3, για τη δεύτερη ενότητα (για τον κορμό) 17 / 52 και για την τρίτη ενότητα (περιεχόμενα) 4 / 5.

Δεν το έχω καταφέρει ακόμη.
Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Υ. Γ.

Άσε που επιπροσθέτως, δεν ξαναρχίζει την νέα αρίθμηση από το 1, στην τρίτη ενότητα, αλλά την συνδέει με την δεύτερη. Γενικώς με με δυσκόλεψε πολύ αυτό το ψάξιμο, χωρίς να πετύχω αυτό ακριβώς που ήθελα.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-18, 07:54
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Καλημέρα
Πριν πούμε για το word,
σκέψου να κάνεις το «βιβλίο» σου «τετράδιο» και να χρησιμοποιήσεις
το OneNote, με τους σελιδοδείκτες και τις ενότητες...
Είναι απίστευτα εξυπηρετικό πρόγραμμα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-18, 08:37
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-06-2013
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Δεν το έχω υπόψη μου, αλλα θα το ψάξω

και πιθανώς να το κάνω έτσι, αν βολεύει.

Αλλά ασχέτως από το onenote, το ερώτημα είναι ενδιαφέρον αν υπάρχει τρόππος να επιλυθεί (ενδεχομένως για άλλες περιπτώσεις).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-18, 09:28
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Σε πρώτη φάση διάβασε αυτό:
https://support.office.com/el-gr/art...1-620615ed8c05
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-19, 11:32
Όνομα: Νεκτάριος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Για να αλλάξεις ενότητα θα πας στην καρτέλα Διάταξη θα βρεις την επιλογή Αλλαγές και στις επιλογές που εμφανίζει θα βρεις την Επόμενη Σελίδα όπου θα δεις επάνω να λέει Αλλαγές Ενοτήτων
Για την αρίθμηση σελίδων θα πας στην καρτέλα Εισαγωγή και θα βρεις την επιλογή Αριθμός σελίδας και θα επιλέξεις τη μορφή αρίθμησης που σου αρέσει. Αυτή που ζητάς είναι προς το τέλος των επιλογών που λέει Σελίδα Χ από Υ
Για να ξεκινήσει η αρίθμηση σε κάθε ενότητα από τον αριθμό 1 θα επιλέξεις τον αριθμό σελίδας και θα κάνεις δεξί κλικ. Θα σου εμφανίσει ένα μενού όπου θα επιλέξεις Μορφοποίηση αριθμών σελίδας στο παράθυρο που θα σου εμφανίσει θα δεις την επιλογή Αρίθμηση σελίδων μπορείς να διαλέξεις Συνεχόμενη με την προηγούμενη ενότητα και Έναρξη από
Επίσης μπορείς να βρεις την Μορφοποίηση αριθμών σελίδας από την καρτέλα Εισαγωγή θα πας Αριθμός σελίδας και θα δεις την επιλογή Μορφοποίηση αριθμών σελίδας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη q.mrk : 11-01-19 στις 12:53.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Μορφοποίηση] Αρνητικοί Αριθμοί. Lefteris Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 16 10-06-20 08:01
[Συναρτήσεις] χρήση vlookup για αθροίσματα από διαφορετικές κολόνες mantarinia Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 18-12-17 08:16
Κριτήρια σε ερώτημα σε διαφορετικές εγγραφές?? tsakan Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 22-11-17 15:47
[Excel07] Τυχαίοι Αριθμοί skomat Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 21-01-13 18:46
[ Εκθέσεις ] Στοιχεία σε διαφορετικές σελίδες xristos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 09-07-12 09:46


Η ώρα είναι 21:07.