ms-office.gr > Forum > Microsoft Word > Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Αυτόματη επεξεργασία εξισώσεων

Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Γενικά θέματα γύρω από το ισχυρότατο Microsoft Word.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-12, 19:03
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 21-07-2010
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή Αυτόματη επεξεργασία εξισώσεων

Γειά σας

Έχω κάποια αρχεία με ασκήσεις μαθηματικών που προφανώς έχουν μέσα εξισώσεις σαν αντικείμενα
Αν θέλω να αλλάξω πχ γραμματοσειρά αλλάζει μόνο το κείμενο. Οι εξισώσεις θέλουν να τις ανοίγεις μια μια και να τις κλείνεις ώστε παίρνουν τις νέες ρυθμίσεις του Equation.
Θέλω αν γίνεται, μια μακροεντολή να βρίσκει όλα τα αντικείμενα (εξισώσεις) και να τα ανοίγει και να τα κλείνει ώστε να παίρνουν τις νέες ρυθμίσεις.

Με εκτίμηση
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-12, 00:55
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη,
με μια πρώτη ανάγνωση νομίζω ότι θα χρειαστεί VBA για να γίνει το ζητούμενό σου.
Θα το κοιτάξω χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να υπόσχομαι αποτελέσματα, οπότε αν κάποιος άλλος με περισσότερη πείρα έχει άποψη/πρόταση ελπίζω να σε βοηθήσει.

Φιλικά
Θανάσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-12, 20:09
Όνομα: ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Μαθηματικες εξισώσεις στο Word και μαζική μετατροπή των ρυθμίσεών τους

Και η απάντησή μου, αφού ευχαριστήσω τον φίλο Θανάση για τον χρόνο του και την πολύτιμη βοήθειά του....

Φίλε Δημήτρη,

αφού οι εξισώσεις είναι σε αρχείο Word, τότε θα χρειαστείς την επαγγελματική έκδοση του Equation Editor, το MathType. Ως Μαθηματικός τόσα χρόνια αυτό χρησιμοποιώ και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
Μην ανησηχείς για την αγορά του προγράμματος, γιατί είναι δωρεάν για 30 ημέρες η "Demo" έκδοσή του, και χωρίς περιορισμούς.

Όταν εγκαταστήσεις το MathType, θα σου προστεθεί ένα νεό Μενού στο Word.

Παντώντας στο "Inline", θα ανοίξεις το MathType, και από εκεί πήγαινε στο Μενού "Style" --> "Define".

Κάνε όποιες αλλαγές επιθυμείς, στην γραμματοσειρά του κειμένου, και σώσε τις αλλαγές σου. Κλείσε το MathType, και πήγαινε πίσω στο Word.

Στο Μενού "MathType", πάτησε εκεί που λέει "Format Equation", και φρόντισε να είναι τσεκαρισμένη η επιλογή "Whole Document".

Μόλις πατήσεις OK, θα ξεξικήσει η αλλαγή όλων των εξισώσεων του εγγράφου, με τις νέες ρυθμίσεις που έχεις κάνει.

Αυτό ήταν, όλες οι εξισώσεις του εγγράφου θα έχουν νέα μορφή.

Φιλικά Κλεάνθης...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akis_man : 25-11-12 στις 20:21. Αιτία: Καταχώρηση απάντησης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-12, 02:33
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 823
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
(όπως είχα υποσχεθεί το κοίταξα και επανέρχομαι.)
Αν και θεωρώ ότι το θέμα έχει απαντηθεί από τον Κλεάνθη, και συμφωνώ απόλυτα ότι το κατάλληλο εργαλείο για την κάθε δουλειά είναι η καλύτερη λύση, επιτρέψτε μου να καταθέσω κάποια στοιχεία που ανακάλυψα ψάχνοντας.

Δείτε τις λεπτομέρειες στα συνημμένα που είναι ίδια με την διαφορά το .doc συμβατό για word<2007 και το .docx για word>2003 και τα δύο έχουν φτιαχτεί με word 2010.

Φιλικά
Θανάσης
ΥΓ. Δεν έχω εγκαταστήσει και δεν έχω δοκιμάσει το MathType
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Equations.doc (73,0 KB, 28 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: docx Equations.docx (24,7 KB, 19 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ετικέτες
equations

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανοιγμα και επεξεργασια κρυφων πινακων sakis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 05-10-15 21:22
[ Ασφάλεια] Προστασία αντικειμένων βάσης δεδομένων από επεξεργασία ΤΙΜΟΣ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 28-07-15 08:35
Κείμενο ενσωματωμένο στην εφαρμογή για επεξεργασία julie Word - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 05-10-12 15:59
[Συναρτήσεις] Επεξεργασία δεδομένων και συγχώνευση κελιών treliaris Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 28-09-12 23:13
[Γενικά] Γραμμή αναζήτησης με επεξεργασία es19 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 31-08-12 14:04


Η ώρα είναι 04:23.