ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Γενικά] Search File - Πρόβλημα

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-17, 11:04
Όνομα: Γρηγόρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-03-2013
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή Search File - Πρόβλημα

Καλημέρα,

Παλαιότερα ο Τάσος Φιλοξενίδης είχε φτιάξει το αρχείο Search File.

http://www.ms-office.gr/forum/excel-...ilesearch.html

Κατά το άνοιγμα του excel μου βγάζει το συνημμένο μήνυμα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ

Γρηγόρης
Συνημμένα Thumbnails
Search File - Πρόβλημα-searchfile_screenshot.jpg  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-17, 15:46
Το avatar του χρήστη geotso
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Γεια σου Γρηγόρη

Κατ' αρχάς, δεν λες αν έλεγξες για το αρχείο FileSearch.xla στον φάκελο που λέει το μήνυμα σφάλματος (C:\Users\g\Downloads\).
Αν δεν υπάρχει, ψάξε στον Κάδο ανακύκλωσης (Recycle bin) ή κατέβασε ένα καινούργιο αντίγραφο από το link του Τάσου που αναφέρεις, έχοντας υπόψη αυτή τη φορά τα εξής:

Ο φάκελος Downloads είναι αυτός που χρησιμοποιούν συνήθως τα προγράμματα πλοήγησης (browsers) για να αποιθηκεύουν αρχεία που κατεβάζεις από το Internet. Η λογική είναι να μένουν εκεί προσωρινά, μέχρι να τα αξιοποιήσεις, οπότε τα μεταφέρεις το καθ' ένα σε κάποιο φάκελο ανάλογα με τη δουλειά που κάνουν, γιατί τα περιεχόμενα αυτού του φακέλου συχνά διαγράφονται από τα προγράμματα πλοήγησης, είτε αυτόματα, είτε με δική σου επιλογή.

Ειδικά για τα πρόσθετα του excel (αρχεία .xla στις παλαιότερες και .xlam στις νεότερες εκδόσεις) η ίδια η εγκατάσταση του Office τα καταχωρεί σe ξεχωριστό φάκελο. Στην έκδοση 16 που έχω, αυτός είναι ο C:\Program files(x86)\Microsoft Office\root\Office16\Library.
Για άλλες εκδόσεις, επειδή δεν θυμάμαι, αναφέρεται στο πλαίσιο που εμφανίζεται αν πας στις επιλογές του Excel και επιλέξεις "Add-ins" (ίσως "Πρόσθετα" στην ελληνική έκδοση).
Άρα, αφού κατεβάσεις το αρχείο, θα πρότεινα να το μεταφέρεις σ' αυτόν τον φάκελο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η προτροπή ισχύει εφόσον αποθηκεύεις εκεί μόνο αρχεία από αξιόπιστη πηγή!!!

Περισσότερα για τα πρόσθετα (Προσθήκη, διαγραφή, ενεργοποίηση κ.λπ.) στο επόμενο άρθρο:
https://support.office.com/el-gr/art...8-403625a0b460
__________________
.:: geotso ::·
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-17, 16:16
Όνομα: Γρηγόρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-03-2013
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Γιώργο καλησπέρα,
Το αρχείο σκόπιμα το διέγραψα γιατί δεν ήθελα να το χρησιμοποιώ σε αυτόν τον υπολογιστή (είναι την δουλειά μου). Μετά την διαγραφή του αρχείου κάθε φορά που ανοίγω το excel μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα.
Προφανώς κάτι έχει κρατήσει σε κώδικα

Αυτό θέλω να μου πείτε πως θα πρέπει να σταματήσει (να εμφανίζει το μήνυμα δηλαδή)

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-17, 16:21
Όνομα: Γρηγόρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-03-2013
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Γιώργο,

Ακολούθησα τις οδηγίες από το επόμενο άρθρο που είχες βάλει και το πρόβλημά μου έχει λυθεί,

Ευχαριστώ

Γρηγόρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Excel - VBA] Print external pdf file taksidioths Visual Basic for Applications (VBA) 3 03-10-17 21:23
[ Εκθέσεις ] ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:ΒΔ.πρόβλημα με το search asarigiannis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 13-05-14 07:35
[ Συναρτήσεις ] ΒΔ.πρόβλημα με το search asarigiannis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 04-04-14 18:12
log file στην access giorgos_ad Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 28-02-10 11:37
Εξαγωγή πίνακα σε ascii file stavros Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 13 07-12-09 20:05


Η ώρα είναι 14:46.