ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Πρότυπα] Πως να συνδεσω μια βάση δεδομένων με καποιο πρότυπο του excel?

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-16, 18:59
Όνομα: αποστολος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Πως να συνδεσω μια βάση δεδομένων με καποιο πρότυπο του excel?

Γεια σας , είμαι ο Απόστολος , πολύ χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ!

Εχω ξεκινήσει να διαβάζω βιβλία για τοExcel και Access ώστε να καταφέρω να υλοποιήσω ένα project. που θελω να φτιάξω, σχετικά απλό υποθέτω.

Θελω μέσω της access να δημιουργήσω μια φόρμα με τις βασικές κατηγορίες και υποκατηγορίες των προιόντων μου ώστε να μπορώ να εισάγω δεδομένα (καθημερινές πωλήσεις) και όλο αυτό να παραπέμπει σε καποιο έτοιμο πρότυπο αναφοράς πωλήσεων προιόντων .
Σκέφτομαι να το κάνω ως εξής ,

[*]Να φτιάξω μια βάση δεδομένων από διαχείριση πίνακα επιλογών[*]Να φτιάξω κατηγορίες και υποκατηγορίες [*]Να εισάγω τα δεδομένα από καποια αρχεία excel που έχω καταγεγραμένα παλαιότερα δεδομένα[*]και έπειτα εδώ θα χρείαστώ λίγο βοήθεια.. , Πώς θα συνδεσω αυτήν την db με ένα ή περισσότερα ετοιμα πρότυπα-templates που υπάρχουν και σε τι κατάληξη θα το κάνω save όλο αυτό το προτζεκτ ? ..θα είναι σαν exe , θα είναι σε κάποιο server ,ή σε καποιο φάκελο και τι προτείνεται? Επίσης θελω να είναι ευχρηστο γιατί θα το ενημερώνουν και θα καταχωρεί και ένας άνθρωπος μεγάλης ηλικίας άλλα παράλληλα να μπορώ να επεξεργαστώ το αρχείο στην αρχική του μορφή και να το αναβαθμίζω κάθε τόσο .
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-16, 19:35
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Απόστολε, καλωσόρισες στην παρέα μας.

Το βασικότερο, στη δημιουργία μιας ΒΔ, είναι η σωστή σχεδίασή της.

Πριν συνεπώς αρχίσεις να τη δημιουργείς, θα σε συμβούλευα να μελετήσεις το παρακάτω άρθρο.

https://support.office.com/el-gr/art...4-bd4f9c9ca1f5

Μετά, κατά τη δημιουργία της βάσης, θα μπορούσες, όπου συναντάς δυσκολίες, να ζητάς συγκεκριμένη βοήθεια.

Αυτά που ζητάς τώρα είναι πολλά και γενικά και δε μπορούν να απαντηθούν.

Φιλικά/Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 10-02-16 στις 19:54.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-16, 22:13
Όνομα: αποστολος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ευχαριστώ θα το ρίξω μια ματιά και θα επανέλθω με απορίες αν έχω,
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-16, 22:22
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Δεν αρκεί "το θα ρίξω μια ματιά", χρειάζεται προσεκτική μελέτη και κατανόηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-16, 17:23
Όνομα: αποστολος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο πάρα πολύ ενδιαφέρον , θελω να ρωτήσω προσπαθώ να φτιάξω μια κενή βάση δεδομένων και να εισάγω 24 διαφορετικά φύλλα Excel (καθημερινά στατιστικά 2 χρόνων) με την εξής φόρμα (εχω ανεβάσει ενα δείγμα) αντιμετωπίζω πρόβλημα οταν πάω να κανω εισαγωγή το xlsx μέσα απο την Access ωστε να μου δημιουργήσει και πίνακα (εχει αυτη την επιλογή η access του 2016 ) παρόλαυτα στην τελευταία καρτέλα δεν μπορώ να ολοκληρώσω τον οδηγό υπολογιστικών φύλλων , υπάρχει περίπτωση να φταίνε καπιοι διπλότυποι αριθμοί που είναι καταχωρημένοι? ή μήπως θα πρέπει να μορφοποιήσω τα δεδομένα σαν πίνακα στο excel ή μηπως φταίει κάτι άλλο ?
υ.π Επιδή δεν εχω διαθέσιμη καποια υπηρεσία share point, μπορώ αργότερα να ανεβάσω η να μεταφέρω την εργασία μου σε web db ή ειναι καλύτερα να την δουλέψω σε βάση δεδομένων απο πρότυπο?
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx Ιανουάριος 2014.xlsx (12,2 KB, 51 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-16, 19:06
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Απόστολε κατά την εισαγωγή του φύλλου του excel στη ΒΔ οι επικεφαλίδες των στηλών θα γίνουν ονόματα πεδίων.

Όπως θα ξέρεις τα ονόματα πεδίων ακολουθούν κάποιους κανόνες και ένας από αυτούς είναι να μη αρχίζουν με κενά.

Άνοιξε το αρχείο του Excel και αφαίρεσε τα κενά που υπάρχουν στην αρχή των επικεφαλίδων.

Μετά απ' αυτό επανάλαβε την εισαγωγή στη ΒΔ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-16, 19:23
Όνομα: αποστολος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Eυχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-16, 15:41
Όνομα: αποστολος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Γειά σας , σήμερα έκατσα λίγο να ασχοληθώ για λίγη ωρα με την εφαρμογή και παρουσιάστηκαν 2 απορίες για σήμερα .

Η πρώτη ερώτηση είναι. Αν και κατάφερα να εισάγω τον πίνακα απο την Access δεν μπορώ να τον επεξεργαστώ - να προσθέσω δεδομένα κάτι που μου είναι απαραίτητο , θελω να μάθω αν θα έχω ή δεν θα έχω την δυνατότητα να εισάγω μέσα απο την access δεδομένα πωλησεων ή είναι μόνο για ανάγνωση αυτό, ή μπορώ μόνο σε excel και απο εκεί εισαγωγή σαν πίνακα στην access?

Ερωτηση δευτερη αν μπορώ το main menu της εφαρμογής να είναι μια html ουσιαστικά σελίδα με κουμπιά που θα παραθέτουν στους πίνακες ή αν υπάρχουν τετοια πρότυπα (ρωτάω γιατί δεν εψαξα καν)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolis_montana : 12-02-16 στις 16:09.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-16, 18:31
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Φαίνεσαι βιαστικός και «όποιος βιάζεται σκοντάφτει».

Αν είχες μελετήσει αυτό που σου πρότεινα θα είχες αντιληφθεί, ότι ένας πίνακας με πεδία [Κρέμα], [Κιμά], κλπ, είναι απαράδεκτος.

Σκέψου το εξής, αν προστεθούν και άλλα προϊόντα τι θα κάνεις;

Θα αλλάξεις τον πίνακα και θα του προσθέσεις και άλλα πεδία (ο πίνακας χωράει μέχρι 255 πεδία);

Αν πράγματι, θέλεις να ασχοληθείς με την access, θα πρέπει να διαθέσεις χρόνο και να τη μελετήσεις συστηματικά.

Στο διαδίκτυο, αν κάνεις αναζήτηση, θα βρεις βιβλία δωρεάν (κυρίως στα αγγλικά).

Κατέβασε κάποιο και μελέτησέ το συστηματικά (δουλεύοντας και τα παραδείγματα).

Δεν ξέρω τι κάνεις λάθος. Σε μένα ο πίνακας που δημιουργήθηκε, μετά την εισαγωγή, επιτρέπει την τροποποίηση και την προσθήκη στοιχείων.

Σχετικά με την τελευταία ερώτηση, οι φόρμες διαθέτουν μεγάλη ευελιξία, αρκεί να τη γνωρίζουμε.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-16, 17:26
Όνομα: αποστολος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καλησπέρα kapetang! Oχι δεν είμαι βιαστικός απλά δεν εχω και πάρα πολύ χρόνο, αφιερώνω περίπου 1 ώρα την μέρα και λαμβάνω πληροφορίες απο παντού, να ενημερώσω οτι τελικά κατάφερα να φτιάξω τον πίνακα στο excel , όμως ενώ μπορώ να επεξεργαστώ τα πεδία και τα κελιά στο πρώτο sheet στο νέο sheet που εχει υλοποιηθεί ο πίνακας, δεν μπορώ με τιποτα να εισάγω δεδομένα (στον πίνακα, στο φύλλο 1 που ειναι τα δεδομένα μπορώ μια χαρα αλλα δεν φαίνετε στον πίνακα που έχω δημιουργήσει και φαίνετε οτι είναι μόνο για προβολή και δεν μπορώ να βρώ τι φταίει;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Πρότυπα] Χρήση εξωτερικών αρχείων σε πρότυπο του excel. panda72 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 14-04-14 18:39
[Συναρτήσεις] Αναζήτηση και Εκτύπωση Δεδόμενων απο Βάση Δεδομένων nakosg Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 01-02-13 19:34
Πρόβλημα με βάση δεδομένων dimnot Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 16-02-12 17:03
Καταχώρηση Παραγγελιών - Πρότυπο vasia_gou Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 27-12-11 17:21
[ Ερωτήματα ] ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ chris1978 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 15 09-12-10 09:59


Η ώρα είναι 09:34.