ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Excel07] Άντληση στοιχείων απο φύλλα εργασίας σε συγκεντρωτικό φύλλο

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Κλειστό Θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-13, 00:41
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Άντληση στοιχείων απο φύλλα εργασίας σε συγκεντρωτικό φύλλο

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα και πάλι τη βοήθειά σας.
Στο φύλλο βάση θέλω να φέρνω στην δεύτερη γραμμή του στοιχεία από το πρώτο φύλλο εργασίας και από τις συγκεκριμένες στήλες.
Στην επόμενη γραμμή πως θα φέρω αντίστοιχα στοιχεία από το δεύτερο φύλλο εργασίας.
Δηλαδή αυξάνοντας γραμμές να αυξάνονται και τα φύλλα.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx ΠΕΛΑΤΕΣ 2.xlsx (38,9 KB, 60 εμφανίσεις)
  #2  
Παλιά 18-05-13, 11:11
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Καλημέρα
Αγαπητέ Γιώργο
Το ζητούμενό σου είναι απλό με την έννοια ότι με μια εντολή θα μπορούσαν να αντιγράφονται στο φύλλο ΒΑΣΗ στην πρώτη κενή γραμμή οι επιλογές σου από διάφορες καρτέλες πελατών αλλά...
αν κατάλαβα σωστά τα φύλλα 1, 2, 3 κλπ είναι οι ατομικές καρτέλες των πελατών σου που εκεί καταχωρείς διάφορα στοιχεία ανά πελάτη και μετά θέλεις να "μαζεύεις" όλα αυτά σε ένα συγκεντρωτικό (ΒΑΣΗ) σωστά ;
Φαντάζεσαι τι θα γίνει αν κάποια στιγμή οι πελάτες σου είναι (μακάρι) 300 ή και 500 ;
Θα έχει δημιουργηθεί ένα βιβλίο "τέρας" με 500 φύλλα
Μήπως θα έπρεπε να δεις την περίπτωση να στήσεις τα δεδομένα διαφορετικά και να ενημερώνεις τον πελάτη με άλλο τρόπο;
Μία υποτυπώδης πρότασή μου στο φύλλο που ακολουθεί
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx Book3.xlsx (15,4 KB, 114 εμφανίσεις)
  #3  
Παλιά 18-05-13, 12:57
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Καλημέρα
Σπύρο ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση, η ιδέα σου είναι πάρα πολύ καλή,
όμως υπάρχει κάτι το οποίο, από λάθος δικό μου δεν φαίνεται στο συνημμένο που ανέβασα και μάλλον αλλάζει τα ζητούμενα . Αν κατάλαβα καλά εσυ προτείνεις να μην έχω καρτέλα για κάθε πελάτη , όμως ο κάθε πελάτης στα φύλλα 1,2,3..... έχει και επιπλέον στοιχεία πέραν αυτών που θα φαίνονται στο teble 1 (βλέπε νέο πλήρες συνημμένο). Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διαχειριστώ ( προσθήκη,αφαίρεση΄,εκτύπωσ η......κ.α.) τα επιπλέον αρχεία που δεν με νοιάζει να φαίνονται στο teble 1, νομίζω θα είχε τα πλεονεκτήματα που αναφέρεις ,αλλιώς
μάλλον χρειάζομαι καρτέλα για κάθε πελάτη πλήρες , όπου εκεί θα φορτώνω όλα τα στοιχεία ,ενώ μερικά από τα στοιχεία αυτά , αυτόματα και ταυτόχρονα για όλους τους πελάτες θα εμφανίζονται στο στο teble 1
όπως και να έχει το σίγουρο είναι πως θέλω την βοήθεια σας

Ευχαριστώ!!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx ΠΕΛΑΤΕΣ.xlsx (42,1 KB, 52 εμφανίσεις)
  #4  
Παλιά 18-05-13, 22:07
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Στο φύλλο υπάρχουν δύο λύσεις σχετικά με το που και πως μπορείς να αποθηκεύεις τις πρόσθετες πληροφορίες σου που αφορούν τους πελάτες.
Η μία είναι λύση ανάγκης και καλό είναι να χρησιμοποιηθεί αν έχουμε καμιά εκατοστή πελάτες στο πελατολόγιό μας.
Όχι ότι είναι "κακή" αλλά δεν είναι η ιδανική λύση.
Η άλλη είναι πραγματικά ιδανική λύση για να αποθηκεύουμε όλα τα έγγραφα που αφορούν τους πελάτες μας είτε αυτά είναι προσφορές προς τον πελάτη, τιμολόγια, παραγγελίες ή ότι άλλο.
Είναι ένα κανονικό "φακέλωμα" του πελάτη μας.
Είναι λίγο χρονοβόρο στην κατασκευή του αυτό το σύστημα αλλά όταν τελειώσει μέσα από το πελατολόγιό μας θα απέχουμε μόνο ένα κλικ απ' όλες τις πληροφορίες μας σε όποια μορφή κι αν είναι (excel, word, text, pdf κλπ) και αυτό είναι και το ζητούμενο.
Αξίζει τον κόπο να το φτιάξει κανείς...
Καλή συνέχεια!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx MyData.xlsx (23,8 KB, 118 εμφανίσεις)
  #5  
Παλιά 20-05-13, 22:06
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Σπύρο καλησπέρα , ευχαριστώ για την βοήθεια.Μάλλον θα ακολουθήσω το δύσκολο , θα κάνω αυτό με το φακέλωμα ,αλλά θα ήθελα πριν να μάθω αν γίνεται το παρακάτω :
Στο συνημμένο που ακολουθεί , έχω τον φάκελο ΠΕΛΑΤΕΣ μέσα σε αυτόν την βάση πελατών και τους φακέλους 01&02 (δηλαδη φακελο για καθε πελατη ξεχωριστά )και μεσα σε αυτούς τους φακέλους διαφορα ,που αφορούν τους πελάτες όπως οι καρτελες τους.
Πως θα γινοταν η βαση να ειναι απλα ενας καθρέφτης των καρτελών που βρίσκονται στους φακελους 01, 02...... (δεν λέω όλης της καρτέλας αλλά μερικών στοιχείων ,αυτων δηλαδη που αναφερει η βαση) ;
Τι εννοώ , στην βαση δεν με νοιαζει να μην μπορω να αλαξω καποιο στοιχειο , αλλα οταν μπένω στην καρτελα πελατη και κανω αλλαγη στο ονοματ/μο , στα τηλεφωνα και στα υπολοιπα πεδια της καρτελας που ειναι κινά με την βάση , οι αλλαγες στην βαση να γίνονται αυτοματα. δηλαδη η βαση να ενημερώνεται απο τις καρτελες αυτοματα ( αν γινόταν να είναι η ενημέρωση αλαγων αμφίδρομη βέβαια θα ηταν το τέλειο ετσι ;) .
Περιμένω απαντησή σου ...ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΠΕΛΑΤΕΣ.zip (57,4 KB, 34 εμφανίσεις)
  #6  
Παλιά 20-05-13, 23:36
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Πάντα με δυσκόλευε τι να πω τέτοιες ώρες
Καλημέρα ή καλησπέρα
Γεια σας λοιπόν
Γιώργο επειδή με το θέμα πελατολόγια λόγω δουλειάς έχω ασχοληθεί άπειρες ώρες
θα σου πω το εξής:
Νομίζω είναι πλεονασμός αν και εφ' όσον ακολουθήσεις τον δρόμο που σωστά επέλεξες να έχεις τα ίδια στοιχεία και στην ΒΑΣΗ και στην ΚΑΡΤΕΛΑ του πελάτη και να τα συνδέσεις
Το βασικό σου εργαλείο θα είναι η ΒΑΣΗ σε μορφή πίνακα και τα υπόλοιπα στοιχεία (συμπληρωματικά) στον φάκελο
Στην ΒΑΣΗ με αναζήτηση, φίλτρο ή άλλο όπως ξανά είπαμε θα μπορείς να διαχειρίζεσαι τις πληροφορίες πολύ εύκολα
Ρίξε μια ματιά στο συμπιεσμένο και συνδύασε το με τα προηγούμενα
Σημείωση: στην τελευταία στήλη θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί =HYPERLINK() αλλά και με τον απλό τρόπο δουλεύει μια χαρά
Στο ερώτημά σου για ενημέρωση των αρχείων μονόδρομα γίνεται με επικόλληση σύνδεσης
αλλά αμφίδρομα νομίζω μόνο με κώδικα θα βρούμε λύση
Θεωρώ ότι είναι υπερβολή να μπούμε σε τέτοια διαδικασία για ένα αποτέλεσμα που κατά την άποψή μου δεν είναι σωστό να γίνει με αυτόν τον τρόπο
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΠΕΛΑΤΕΣ.zip (54,0 KB, 53 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spirosgr : 20-05-13 στις 23:50.
  #7  
Παλιά 21-05-13, 22:43
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους .....
Σπύρο καλησπέρα και σε εσένα.
Μετά από πολλές "διαβουλεύσεις" ο κύβος ερρίφθη .
Θα εφαρμόσω την λύση 1 που μου είπες με τους φακέλους (μιας και το πελατολόγιο φτάνει περίπου στα 500 συστήματα) αλλά με τρείς μικρές διαφοροποιήσεις
α) Η βάση θα έχει περισσότερα στοιχεία από αυτά που είχες δει (πιο πλούσια σε πληροφορίες)
β) Σαν σημείο αναφοράς δεν θα είναι το όνομα αλλά ένας τετραψήφιος κωδικός που θα είναι μοναδικός για κάθε σύστημα και θα συνδέεται με τον αντίστοιχο φάκελο με τον ίδιο κωδικό ως ονομα, μιας και η βάση δεν θα αναφέρεται σε πελάτες αλλά σε τοποθετημένα συστήματα .
γ) Η Κατάταξη αλλά και η δημιουργία νέου κωδικού θα γίνεται με βάση την ημερομηνία εγκατάστασης .
Με βάση τα παραπάνω λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σου . Θα ήθελα στο συνημμένο που ανεβάζω να μου κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις ώστε να έχω ένα πλήρες ξεκίνημα έστω για τα τέσσερα εικονικά συστήματα .
(αν είναι δυνατόν οι αυτόματες μορφοποιησεις να φτανουν εως 1000 γραμμες και να λειτουργούν η γραμμή προθήκης νέου πελάτη και οι δυνατότητες του μπουτόν , οπως τις είπες εσυ ,γιατί δεν ξέρω να τα ενεργοποιήσω)
ευχαριστω παρα παρα πολυ καλο βράδυ....
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΟ.zip (67,0 KB, 58 εμφανίσεις)
  #8  
Παλιά 25-05-13, 23:44
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Το φύλλο ΒΑΣΗ = Data περιέχει υπόδειγμα για:
1]Πελατολόγιο
2]Εγκατεστημένα συστήματα
3]Ταξινόμηση με κωδικό συστήματος
4]Εγγραφή νέου συστήματος ή πελάτη
5]Αναζήτηση συστημάτων πελάτη με ονοματεπώνυμο
6]Σύνδεση φακέλου πελάτη με βάση κωδικό συστήματος
Επιπλέον :
Έχει γίνει μια μορφοποίηση αν κατά λάθος μπει ίδιος κωδικός χρωματίζει τα διπλότυπα
Χρήση :
Εισάγουμε νέα εγγραφή
Κλικ στο κουμπί και περνάει στον πίνακα ταξινομημένη με κριτήριο α] κωδικό β] ονοματεπώνυμο
Στο Textbox εισάγουμε 4 ή περισσότερα γράμματα του ονοματεπώνυμου και παίρνουμε όλες τις εγκαταστάσεις του πελάτη (κωδικός, είδος, στοιχεία)
Κλικ στην υπερσύνδεση για μεταφορά σε φάκελο
Παρατηρήσεις :
Καλό είναι να γίνονται οι εγγραφές με πεζά (μικρά) γράμματα γιατί αν αναζητήσουμε
"ΚΩΝΣ" για ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ θα εμφανιστούν και τα ονόματα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ανεξάρτητα επωνύμου
Σωστή εγγραφή ονοματεπώνυμου = Νικολάου Ε. Πέτρος για αποφυγή τυχόν διπλοτύπων και άλλων προβλημάτων
Καλή συνέχεια!
Γιώργο θα ήθελα να μου πεις πως δημιουργείς τον μοναδικό κωδικό που γράφεις από την ημερομηνία εγκατάστασης αν σήμερα εγκατασταθούν τρία συστήματα εκ των οποίων τα δύο σε ίδιο πελάτη
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm ΒΑΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.xlsm (34,6 KB, 125 εμφανίσεις)
  #9  
Παλιά 26-05-13, 00:28
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Καλησπερα Σπυρο υπερ ευχαριστω για τον χρονο σου .
Το excel που εφτιαξες το κατέβασα αλλα μου εμαφανιζει πανω στο εικονίδιο του ενα θαυμαστικό και απο οτι είδα δεν λειτουργουν η εγραφη νεου πελατη ,ουτε η αναζήτηση , πατώντας το INSERT DATA (μου βγαζει ενα μήνυμα " οτι μπορει οι μακροεντολη να μην ειναι διαθέσιμες σε αυτο το βιβλιο ή εχουν καταργηθεί ολες οι μακροεντολες)
Ως αναφορα την παρατήρηση σου για τους κωδικους ,ειναι πολυ σωστη ,αλλα δεν γενιέται ενας νεος κωδικος απο την ημερομηνια αλλα απο εμενα και με την σειρά που θα τοποθετηθούν τα συστηματα ,απλα στην ταξινόμηση σε γενικες γραμμες , θα ηθελα συστημα που τοποθετήθηκε 26/6 να εχει μεγαλυτερο κωδικο και να φαινεται πιο πανω στην λιστα απο αυτο ποτ τοποθετηθηκε 24/6

Ευχαριστω παρα πολυ καλη συνέχεια ....
  #10  
Παλιά 26-05-13, 00:48
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.402
Προεπιλογή

Ενεργοποίησε τις μακροεντολές και διόρθωσε και από τις επιλογές το Trast Center της Excel
αν χρειάζεται και όπου χρειάζεται
Αντικατέστησε μόνο σε αυτό το σημείο του κώδικα

ActiveWorkbook.Worksheets("Data").ListObjects("Tab le1").Sort.SortFields.Add _
Key:=Range("Table1[ΚΩΔΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ]"), SortOn:=xlSortOnValues, Order:= _
xlAscending, DataOption:=xlSortNormal

την λέξη με κόκκινο
με αυτό
xlDescending
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΛΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣΚ Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 06-11-16 21:11
[Συναρτήσεις] Καθε εγγραφή στο συγκεντρωτικό φύλλο να ενημερώνει αυτόματα και άλλα λογιστικά φύλλα petberoia Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 27-12-13 13:37
[VBA] Μεταφορά στοιχείων ListBox στο Φύλλο Εργασίας Flashgordon61 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 28-11-13 11:23
[VBA] Άντληση στοιχείων Ρούλα Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 06-08-13 18:28
[Γενικά] Δημιουργία πολλαπλών φύλλων με άντληση δεδομένων από ένα κοινό φύλλο bender Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 08-06-13 09:28


Η ώρα είναι 02:01.