ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Γενικά] Excel σε δυναμική ιστοσελίδα

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-12, 14:30
Όνομα: Τάσης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 10-05-2012
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Excel σε δυναμική ιστοσελίδα

Γεια χαρά

προσπαθώ εδώ και καιρό να βρώ τρόπο ώστε να εμφανίσω σε web σελίδα ένα excel με κάποιες συναρτήσεις, όπου κάποιος θα μπορεί να αλλάζει κάποια πεδία και αυτόματα να αλλάζουν και τα αποτελέσματα πχ μια ημ/νια γέννησης και να του λέει πόσο χρονών είναι σήμερα.

1. τρόπος, είναι να σώσω το excel as web page και να τικάρω μετά το "add interactivity". Αλλά έτσι μια-δυο συναρτήσεις δεν δουλεύουν, και επίσης για να τρεξει σωστα ζητάει εγκατάσταση καποιων ActiveX plugin ή αν δεν έχεις Ιντερνετ Εξπλόρερ και έχεις Chrome , firefox κτλ πρεπει να κατεβάσει και κάτι ακόμα

2. τρόπος, έπαιξα ακόμα και με το google/docs και να το κάνω ενσωμάτωση στη σελίδα μου, αλλά έτσι είναι μόνο viewer και πρέπει υποχρεωτικά να πας στο docs.google.com για να κάνεις τις πράξεις, αλλά πέρα από αυτο εκει δεν βρίσκω πως να κλειδώσω τα κελιά, ώστε να μην μπορεί κάποιος να σβύσει κελιά κτλ

3. τρόπος, κάποιες εφαρμογές που κάνουν convert το excel σε web αλλά και πάλι δεν έχω μείνει ευχαριστημενος.

έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο και να μου το προτείνετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-12, 10:40
Όνομα: ΤΖΙΜΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Φίλε Τάση μιας και έχω και εγώ ασχοληθεί κάπως με το ίδο θέμα νομίζω ότι σίγουρα θα χρειαστείς να τρέξεις πίσω από την ιστοσελίδα σου κάποιο scriptaki, άρα σίγουρα θα μπλέξεις με javascript και php
Ένας άλλος τρόπος είναι να το υλοποιήσεις με flash και εν συνεχεία να δημιουργήσεις ένα διαφημιστικό banner στην ιστοσελίδα σου.
Τους παραπάνω τρόπους δεν τους έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω.
Έναν τρόπο που εγώ έχω χρησιμοποιήσει έναι με ένα ένθεμα (modules calculator) free που βρήκα .Αν χρησιμοποιείς joomla το ένθεμα content uploader με κάποιες τροποποιήσεις μπορεί να σε εξυπηρετήσει.
Φιλικά Τζίμης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[VBA] Δυναμική περιοχή Εκτύπωσης Flashgordon61 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 09-06-13 18:28
[Excel07] Επεκτεινόμενη δυναμική λίστα Thanosp Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 11-05-12 22:11
Εισαγωγή Δεδομένων από Ιστοσελίδα jimrenoir Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 18-04-11 01:21
Σύνδεση Access με Ιστοσελίδα synti Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 03-04-11 11:34
[Excel07] Δυναμική σύνδεση με web page Βασίλης Κ. Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 08-03-11 07:45


Η ώρα είναι 05:25.