Forum

Forum (http://www.ms-office.gr/forum/)
-   Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (http://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/)
-   -   [ Εκθέσεις ] Ταξινομηση Μηνων (http://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/487-taksinomisi-minon.html)

xristos0718 10-03-10 13:48

Ταξινομηση Μηνων

1 Συνημμένο(α)
Χαιρετω ολα τα μελη του Φορουμ και σας συγχαιρω για την καλη δουλεια και βοηθεια που παρεχεται σε μας τους μη εμπειρους χρηστες.

Τωρα για την ερωτηση που θελω να σας υποβαλω

Σε μια εκθεση θελω να βαλω τους μηνες κατακορυφα και να εμφανιζονται κατα σειρα δηλ
ξεκινωντας απο τον ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ,ΜΑΡΤΙΟ,ΑΠΡΙΛΙΟ,κοκ εως τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ

Εαν το κανω με το φιλτραρισμα στο ερωτημα τοτε μου τους εμφανιζει κατα γραμμα δηλ
ΑΠΡΙΛΙΟ,ΑΥΓΟΥΣΤΟ,ΜΑΡΤΙΟ, κοκ

Πιστευω να σας εδωσα να καταλαβεται τη θελω
παντως ανεβαζω μια βαση για να δειτε στην ΕΚΘΕΣΗ τη θελω

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Meteora 10-03-10 18:43

Καλησπέρα !
Αγαπητέ Χρήστο μια σκέψη θέλω να καταθέσω. Πρόσθεσε ένα πεδίο [ΤΑΧΙ] στη βάση σου που θα παίρνει τιμή "Α" για Φεβρουάριο, "Β" για Μάρτιο, ... κοκ
Οργάνωσε πλέον την έκθεσή σου ως εξής :
Στο ανώτερο επίπεδο ζήτησε ταξινόμηση ως προς το [ΤΑΧΙ] και το πεδίο με περιεχόμενα τους μήνες (θα καθίσει "Α" & Φεβρουάριος!). Στη συνέχεια κάνε αόρατο το [ΤΑΧΙ) !
Δεν έκανα καμιά δοκιμή αλλά πιστεύω οτι θα δουλέψει. Όμως δεν βάζω το χέρι μου στο ...Ευαγγέλιο !
Ειλικρινά εύχομαι να κατατεθεί μια άλλη λύση πιο κομψή.
Φιλικά / Νίκος Δ.

xristos0718 12-03-10 14:55

Φιλε Νικο για σου

Δεν μπορεσα να κανω τιποτα με τον τροπο που μου ειπες

Εχω επισυναψει μια βασει αν μπορεις κοιτα πανω σάυτη τη μπορει να γινη

Ευχαριστω για τον χρονο σου

Meteora 12-03-10 15:54

Καλημέρα !
Άνοιξα -μόλις τώρα - το επισυναπτόμενο αρχείο και ... δεν είδα -στον μοναδικό πίνακα- τίποτε για μήνες. Που είναι ο Φεβρουάριος, ο Μάρτιος,...κοκ Έχω την αίσθηση ότι η σχεδίαση που έχεις δεν είναι ικανή να σε δώσει αυτό που ζητάς.
Αν έχεις άλλη γνώμη, θα ήθελα να επανέλθεις και να με βοηθήσεις να σε καταλάβω !

Η πρόταση η δική μου έχει να κάνει με την έξης δομή πίνακα :

0001 Γενάρης Νίκος φδδη 231 δρχ παντελόνι
0002 Γενάρης Μήτσος ηξδι 672 δρχ γραβάτα
0003 Μάης Γιώργης ηδξη 343 δρχ κάλτσες
.................................................. ......................
9999 Δεκέμβρης Λίτσα δησηδ 111 δρχ Είδη υγιεινής

Σε μια τέτοια δομή ( που θα περιέχει δηλαδή την παραπάνω διάταξη) μπορείς να έχεις έκθεση όπως αυτή που επιθυμείς, αν προσθέσεις και το πεδίο [ΤΑΧΙ]

Σκέψου πάνω στη προβληματική που ανέπτυξα και φυσικά τα ξαναλέμε...

Φιλικά / Νίκος Δ.

xristos0718 13-03-10 12:23

1 Συνημμένο(α)
Καλημερα Νικο

Στο επισυναπτομενο αρχειο και στα ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ υπαρχουν δυο πινακες
α) Ενας με τιτλο υπολογισμος Προυπηρεσιας
β) Ενας με τιτλο Μηνας Τριετιας Στον πινακα αυτο εχω ενα πεδιο με ονομασια μηνας τριετιας .

Βαση αυτου του ερωτηματος κατασκευαζω μια Εκθεση

Τωρα εαν δεις στις ΕΚΘΕΣΕΙΣ εχω φτιαξη μια με ονομασια μηνας τριετιας

Ανοιξε την θα δης τον μηνα τριετιας να εχει ταξινομηθη ως ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ,ΙΟΥΝΙΟΣ,ΣΕΠΤΕΜΒΡ ΙΟΣ..........για τους αλλους μηνες δεν υπαρχουν δεδομενα

Εγω θελω η ταξινομηση να γινη οπως ειναι στη πραγματικοτητα δηλ. ΙΟΥΝΙΟΣ,ΙΟΥΛΙΟΣ,ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ, ΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ........κοκ

Πιστευω να σου εδωσα να καταλαβης τη θελω
Ευχαριστω για τον χρονο σου

Φιλικα/Χρηστος

Υ.Γ Σου ξαναεπισιναπτω το δειγμα της βασης με περισσοτερα στοιχεια

Meteora 13-03-10 14:30

Καλημέρα !
Χρήστο, στο ερώτημα 'Υπολογισμος Προυπηρεσιας' αν αντι για :
Τον Ιανουάριο γράψεις : Α. Ιανουάριος
Τον Φεβρουάριο γράψεις : Β. Φεβρουάριος
Τον Μάρτιο γράψεις : Γ. Μάρτιος
κ.ο.κ
Η ταξινόμηση που επιθυμείς έγινε!

Αν πάλι δεν θες να βλέπεις τα Α, Β, Γ, ... εμπρός απο τους μήνες, τότε φτιάξε το βοηθητικό πεδίο [ΤΑΧΙ] που σε πρότεινα. Η δημιουργία του ειναι ακριβώς ΙΔΙΑ με αυτή που χρησιμοποιείς για να εμφανίσεις την στήλη με τους μήνες τριετίας.

Φιλικά / Νίκος Δ.

Υ.Σ. Εργάζεσαι σε επίπεδο Access καταπληκτικά. Απο αυτό το επίπεδο "πέρασα" χωρίς να παραμείνω εκεί επ' αρκετό χρόνο. Με ενδιέφερε ο προγραμματισμός (VBA). Έτσι δικαιολογώ το γεγονός οτι δεν είδα την στήλη με τους μήνες, σε συνδιασμό βέβαια οτι στη αρχική ανάρτηση εμφανιζόταν μόνο ο ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ...

Tasos 13-03-10 14:56

Χρήστο καλησπέρα!

Στο Ερώτημα Μηνας Τριετιας, πρόσθεσε το πεδίο Μηνες για την επομενη Τριετια.

Κατόπιν στην Έκθεση Μηνας Τριετιας κάνε ομαδοποίηση με βάση το πεδίο Μηνες για την επομενη Τριετια.
Επίσης στο Ερώτημα Υπολογισμός Προυπηρεσίας και στο πεδίο Μηνας της τριετιας, δεν είναι απαραίτητη η χρήση της Switch().
Αντί αυτής θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις:

Κώδικας:

Μηνας της τριετιας: Choose([Μηνες για την επομενη Τριετια];"Τον Ιανουαριο";"Τον Φεβρουαριο";
"Τον Μαρτιο";"Τον Απριλιο";"Τον Μαϊο";"Τον Ιουνιο";"Τον Ιουλιο";"Τον Αυγουστο";"Τον Σεπτεμβριο";
"Τον Οκτωβριο";"Τον Νοεμβριο";"Τον Δεκεμβριο")

Με εκτίμηση

Τάσος

Meteora 13-03-10 19:29

Χρήστο δοκίμασε και αυτό !
Κώδικας:

Μηνας της τριετιας: Choose([Μηνες για την επομενη Τριετια];"1ος Ιανουαριος";"2ος Φεβρουαριος";
"3ος  Μαρτιος";"4ος  Απριλιος";"5ος  Μαϊος";"6ος Ιουνιος";"7ος  Ιουλιος";"8ος  Αυγουστος";"9ος  Σεπτεμβριος";
"10ος  Οκτωβριος";"11ος  Νοεμβριος";"12ος  Δεκεμβριος")

Είδα οτι τα κεφαλαία γράμματα που πρότεινα να μπουν εμπρός απο τους μήνες, δεν δίνουν καλό αισθητικό αποτέλεσμα

Υ.Σ. Τάσο μη με κατηγορήσεις για κλοπή πνευματικής ...ιδιοκτησίας !

Φιλικά / Νίκος Δ.

xristos0718 13-03-10 21:34

Καλησπερα Νικο και Τασο

Ευχαριστω πολυ με βοηθησατε αρκετα και οι δυο σας με αυτα που μου γραψατε

και παλι υποχρεος

Νικο και εγω θελω να αρχισω να μαθαινω την vb ...... και καποιοα στιγμη θα χρειαστω τις γνωσεις σου

Ευχαριστω

Χρηστος Π.

Η ώρα είναι 03:09.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2