Forum

Forum (https://www.ms-office.gr/forum/)
-   Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/)
-   -   Προσάρτηση δεδομένων απο αρχείο .txt (https://www.ms-office.gr/forum/access-erotiseis-apantiseis/4611-prosartisi-dedomenon-apo-arxeio-txt.html)

γιώργοςΚ 14-06-17 17:55

Προσάρτηση δεδομένων απο αρχείο .txt
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ,

Με ταλαιπωρεί ένα νέο θέμα με την access που δεν γνωρίζω εάν οφείλεται στις περιορισμένες δυνατότητες της access ή αν εγώ δεν γνωρίζω τον τρόπο να το επιλύσω (μάλλον το δεύτερο). Το πρόβλημα είναι το ακόλουθο:

Έχω ένα αρχείο TextFile.txt το οποίο περιλαμβάνει ένα κείμενο προερχόμενο από κάποιο λογισμικό, μέσω του οποίου έχουν εξαχθεί και στην συνέχεια έχουν αυτόματα εισαχθεί στο αρχείο .txt

Τα δεδομένα αυτά θα πρέπει να εισαχθούν στην βάση δεδομένων της access και συγκεκριμένα σε ένα πίνακα ο οποίος στην ουσία περιλαμβάνει τρία πεδία, το [ID], [DateEntry] και ένα πεδίο [LongText]. Αφού έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές που παρέχει το Impoty Text File Wizard στην access δεν μπόρεσα να καταφέρω αυτό το κείμενο να εισαχθεί στο πεδίο που είναι [LongText] παρά μόνο στο πίνακα προσαρτίζονται τα δεδομένα σε αρκετές νέες εγραφές (Records).

Πως μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάποιος τρόπος (ίσως με την χρήση κώδικα Vba)?

Υπόψη ότι το πραγματικό κείμενο που ενσωματώνεται αυτόματα στο αρχείο .txt είναι στην ουσία αρκετές χιλιάδες λέξεις, αριθμοί, χαρακτήρες κλπ και ακριβώς για αυτό τον λόγο έχω ορίσει το συγκεκριμένο πεδίο προσάρτησης ως LongText Field.

Παραθέτω ένα μικρό παράδειγμα έτσι ώστε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, κάτι για το οποίο θα εκτιμήσω αρκετά.

vraxnakisg 14-06-17 18:05

Καλησπέρα Γιώργο,

Για να κάνεις import txt αρχείο στην access (και όχι μόνο), το αρχείο αυτό πρέπει να έχει μια δομή. Χωρίς το αρχείο και την δομή δεν γίνετε τίποτα. Σε πρώτη φάση ανέβασε ένα δείγμα του txt αρχείου.

Ευχαριστώ.

γιώργοςΚ 14-06-17 18:15

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vraxnakisg (Μήνυμα 26178)
Καλησπέρα Γιώργο,

Για να κάνεις import txt αρχείο στην access (και όχι μόνο), το αρχείο αυτό πρέπει να έχει μια δομή. Χωρίς το αρχείο και την δομή δεν γίνετε τίποτα. Σε πρώτη φάση ανέβασε ένα δείγμα του txt αρχείου.

Ευχαριστώ.

Γειά σου Γιώργο,

Έχω ήδη ανεβάει ένα zip file που περιλαμβλανει ένα παράδειγμα access καθώς και δύο αρχεία .txt έτσι ώστε να μπορέσει όποιος θέλει να βοηθήσει να κατανοήσει το πρόβλημα. Παρόλα αυτά ανεβάζω το δείγμα αρχείου txt και σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το ενδιαφέρον

vraxnakisg 14-06-17 18:23

Φίλε Γιώργο
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις μέσα στο αρχείο txt που είναι η πληροφορία για το πεδίο [DateEntry] και η πληροφορία για το πεδίο [LongText].
Ευχαριστώ.

γιώργοςΚ 14-06-17 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vraxnakisg (Μήνυμα 26180)
Φίλε Γιώργο
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις μέσα στο αρχείο txt που είναι η πληροφορία για το πεδίο [DateEntry] και η πληροφορία για το πεδίο [LongText].
Ευχαριστώ.

Γιώργο στην πραγματική βάση κατά την διάρκεια προσάρτησης αυτών των δεδομένων η ημερομηνία είναι =Date() και το ID: Autonumber άρα στο μόνο πεδίο που πρέπει να προσαρτησθούν δεδομένα είναι το LongText Field. Όλα τα δεδομένα πρέπει να μπούν σε αυτό το πεδίο χωρίς οππιοδήποτε διαχωρισμό

vraxnakisg 14-06-17 18:33

Δηλαδή κάθε φορά που κάνεις import κάποιο αρχείο txt θα δημιουργείτε μια εγράφη πινάκα και στο LongText θα μπαίνει όλο το περιεχόμενο του txt?

γιώργοςΚ 14-06-17 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vraxnakisg (Μήνυμα 26182)
Δηλαδή κάθε φορά που κάνεις import κάποιο αρχείο txt θα δημιουργείτε μια εγράφη πινάκα και στο LongText θα μπαίνει όλο το περιεχόμενο του txt?

Ναι φίλε, ακριβώς έτσι. Κάθε φορά που εξάγεται το συγεκριμένο αρχειο απο το πρόγραμμα θα εισάγεται στην βάση δεδομένων με νέο ID και το περιχόμενο του θα ενημερώνει το πεδίο LongText. Για να είμαι ειλικρηνής εάν θεωρείς καλύτερο να ενσωματώνεται στο ίδιο ID αλλά να μην διαγράφονται τα προηγούμενα δεδομένα ίσως να εξυπηρετεί καλύτερα,..

vraxnakisg 14-06-17 21:13

1 Συνημμένο(α)
Φίλε Γιώργο,

Δες το συνημμένη βάση.

Από τον editor της vba από το μενού Tools-References Τσέκαρε (αν δεν είναι τσεκαρισμένο) την επιλογή “ Microsoft Office xx.0 Object Library”, όπου χχ είναι ένας αριθμός 15 ή 16.

Ευχαριστώ.

γιώργοςΚ 14-06-17 22:00

Καλησπέρα Γιώργο,

Ευχαριστώ πολύ για το παράδειγμα, είναι κοντά στην φιλοσοφία που θελω. Κάτι ακόμα το οποίο δυσκολεύει ίσως κάπως περισσότερο τα πράγματα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος η διαδικασία αυτή να μπορεί να αυτοματοποιηθεί έτσι ώστε εφόσον υπάρξει κάποια αλλαγή στο text file (πρόσθεση και νέων δεδομένω ας πούμε) να μπορεί να ενημερώνεται αυτόματα η βάση δεδομένων ή είναι όνειρο απατηλό φίλε μου?

Σε καθε περιπτωση σε ευχαριστώ πολύ

vraxnakisg 14-06-17 22:27

Φίλε Γιώργο,

Με προϋποθέσεις μπορεί να υλοποιηθεί το ζητούμενο σου όπως:

Το αρχείο που θα γίνετε εισαγωγή είναι το ίδιο κάθε φορά (πχ όνομα αρχείου , διαδρομή αρχείου) και θα αλλάζει μόνο το περιεχόμενο του?

Κατά την εισαγωγή του αρχείου θα δημιουργείτε νέα εγγραφή κάθε φορά ή θα ενημερώνει την ίδια και άπλα θα προσθέτει το περιεχόμενο του αρχείου στο υπάρχον (που δεν το συνιστώ) όπως γράφεις παραπάνω?

Κάθε πότε θα εκτελείται η διαδικασία αυτή?

Αν περιγράφεις ακριβώς το τι θέλεις να κάνεις θα ήταν πιο εύκολο να φτάσεις το ζητούμενο.

Ευχαριστώ.


Η ώρα είναι 05:49.

Ms-Office.gr - ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.


Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.2