ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Συνάρτηση σε πλαίσιο κειμένου υποφόρμας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-17, 10:17
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 16-03-2015
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Συνάρτηση σε πλαίσιο κειμένου υποφόρμας

Την καλημέρα μου και πάλι σε όλους. Συγγνώμη αν σας κουράζω, αλλά έχω βαλθεί να τελειώσω τη ΒΔ που ξεκίνησα και οι περιορισμένες γνώσεις μου δεν με βηθούν.
Αυτή τη φορά θέλω να περάσω μια συνάρτηση σε πλαίσιο κειμένου μιας υποφόρμας, ώστε να μου επιστρέφει το επίδομα θέσης ευθύνης. Είναι ένα μακρυνάρι με 19 συναρτήσεις IIf. Το θέμα είναι πως όταν περνάω τη συνάρτηση στο πεδίο "Προέλευση στοιχείου ελέγχου" μου βγάζει το μήνυμα "Η έκφραση που πληκτρολογήσατε είναι πολύ σύνθετη".
Πρόκειται για λάθος στη σύνταξη; Μπορώ να χρησιμοποιήσω την DLookUp (και πώς) στο πλαίσιο κειμένου για να μου δίνει κάθε φορά την τιμή που πρέπει;
Υ.Γ.: Η συνάρτηση που προσπαθώ να περάσω είναι:
=IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΠΕΡΙΦ Δ/ΝΤΗΣ";900;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΠΡΟΪΣΤ Δ/ΝΣΗΣ";550;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΠΡΟΪΣΤ ΕΠΚ";450;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΣΧΟΛ ΣΥΜΒ";400;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="Δ/ΝΤΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΜΗΜ>6";350;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="Δ/ΝΤΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΜΗΜ<6";300;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="Δ/ΝΤΗΣ Γ/ΣΙΟΥ-ΕΠΑΣ-ΣΕΚ-ΙΕΚ ΜΕ ΤΜΗΜ>9";300;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="Δ/ΝΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΜΗΜ>4";300;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="Δ/ΝΤΗΣ Γ/ΣΙΟΥ-ΕΠΑΣ-ΣΕΚ-ΙΕΚ ΜΕ ΤΜΗΜ<9";250;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="Δ/ΝΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΜΗΜ<4";250;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΥΠΟΔ/ΝΤΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ-Γ/ΣΙΟΥ-ΣΕΚ";150;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΥΠΟΔ/ΝΤΗΣ ΔΗΜΟΤ ΜΕ ΤΜΗΜ>4";150;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΕΚ-ΚΠΕ";150;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΠΡΟΪΣΤ ΔΗΜ ΜΕ ΤΜΗΜ<4-ΝΗΠΙΑΓ-ΠΑΙΔΙΚΟΥ";100;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΠΡΟΪΣΤ ΤΕΘ";150;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΠΡΟΪΣΤ ΤΜΗΜΑΤΟΣ";250;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΠΡΟΪΣΤ ΓΡΑΦΕΙΟΥ";300;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="Δ/ΝΤΗΣ ΚΕΔΔΥ";300;IIf([ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ]="ΚΑΜΙΑ";0)))))))))))))))))))
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-17, 15:50
Το avatar του χρήστη nasos23
Όνομα: ΝΑΣΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Μηνύματα: 429
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κώστα
Ας με διορθώσουν οι εμπειρότροι φίλοι του φόρουμ αλλά νομίζω ότι υπάρχουν
περιορισμοί στη συνάρτηση IIF. Στην περίπτωσή σου είναι πολύ μεγάλη για να κάνει
τους υπολογισμούς.
Θα ήταν προτιμότερο λοιπόν να φτιάξεις ένα πίνακα με τις θέσεις ευθύνης και τα
αντίστοιχα χρηματικά επιδόματα.
Θα μπορείς τότε εύκολα με τη συνάρτηση DLookUp να πάρεις το επιθυμιτό αποτέλεσμα.

Στο συνημμένο αρχείο εξετάζονται δύο περιπτώσεις.
στη frmΠίνακας1 συνάρτηση(DLookUp ) και
στη frmΠίνακας3 (συμβάν) μετά την ενημέρωση του πεδίου ΘΕΣΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ενημερώνεται
και το αντίστοιχο πεδίο ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΣΗΣ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΣΗΣ.mdb (464,0 KB, 16 εμφανίσεις)
__________________
Φιλικά, Νάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-17, 10:13
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 16-03-2015
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Νάσο καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Άνοιξα το συνημμένο αλλά δεν βρήκα φόρμες. Θα με βοηθούσαν πολύ καθώς δεν γνωρίζω την σύνταξη της DLookUp αλλά ούτε και πώς να δημιουργήσω ένα συμβάν. Αν δεν σου κάνει κόπο θα σε παρακαλούσα να ανεβάσεις και τις φόρμες.
Υ.Γ: Δεν ξέρω αν υπάρχουν περιορισμοί στην IIf, αλλά σε μια από τις πολλές δοκιμές που έκανα η συνάρτηση δούλεψε, μέχρι που κλείνοντας και ξανανοίγοντας τη ΒΔ μου έβγαζε "#Όνομα;".
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-17, 10:42
Το avatar του χρήστη nasos23
Όνομα: ΝΑΣΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Μηνύματα: 429
Προεπιλογή

Καλημέρα Κώστα
Με ανοιχτή βάση αριστερά στο παράθυρο περιήγησης εκεί που
γράφει πίνακες επιλέγουμε απο το πτυσόμενο "κουμπί" φόρμες.
__________________
Φιλικά, Νάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-17, 11:21
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 16-03-2015
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Νάσο να 'σαι καλά! Τελικά τα κατάφερα με τη δημιουργία συμβάντος (με τη DLookUp δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη).
Χίλια ευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Σύνθετο πλαίσιο κειμένου asterix Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 26-09-14 19:17
[ Φόρμες ] Εικόνα συνδεδεμένη με πλαίσιο κειμένου Λάμπρος Τ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 20-06-14 21:08
[Συναρτήσεις] Εισαγωγή συνάρτησης σε πλαίσιο κειμένου perikles Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 08-05-14 12:11
[Γενικά] Πλαίσιο κειμένου Activex gfevran Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 20-01-14 10:46
[ Φόρμες ] Ενημέρωση πλαίσιο κειμένου ΚΩΣΤΑΣ2 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 20-06-11 20:27


Η ώρα είναι 03:53.