ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Χρήση αντικειμένων τις φόρμας από άλλους χρήστες

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Κλειστό Θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-17, 13:17
Όνομα: Αναστάσιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Χρήση αντικειμένων τις φόρμας από άλλους χρήστες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την βοήθεια σας, γιατί έχω μπερδευτεί προσπαθώντας να βρω λύση στο πρόβλημα μου με το ψάξιμο στο φόρουμ.

Έχω φτιάξει μια Access μαζί με Vba, και κάνω κάποιες εργασίες με πίνακες και ερωτήματα, μέσω ODBC. Η Access βρίσκετε στο Pc μου που είναι βέβαια πάνω σε Domain, (local Network).

Έχω δημιουργήσει μια φόρμα, που τρέχουν όλα από εκεί, και επιπλέον, ανοίγω κάποιες εφαρμογές, είτε είναι *.exe είτε είναι αρχεία του Ms-Office. Και αυτό το κάνω με την εντολή:

Private Sub ÅíôïëÞ94_Click()
On Error GoTo Err_ÅíôïëÞ94_Click

Dim stAppName As String

stAppName = "Excel.exe F:\Zaf2000\Ecxel\Remaining_Stock_WareHouse\WareHou se_Ice_Cream.xls"
Call Shell(stAppName, 1)

Exit_ÅíôïëÞ94_Click:
Exit Sub

Err_ÅíôïëÞ94_Click:
MsgBox Err.Description
Resume Exit_ÅíôïëÞ94_Click


Αυτό ήταν αναγκαίο, γιατί έχουμε μεγάλο όγκο σε αρχεία κυρίως Excel, και θέλω να τα ανοίγω και να τα χρησιμοποιώ ανάλογα την εργασία. Μέχρι εδώ, και με την βοήθεια του φόρουμ, ΟΛΑ καλά.

Επειδή θέλω την δική βάση να την βλέπει και η διοίκηση, έκανα μια συντόμευση, και ανοίγει την βάση μια χαρά, και εμφανίζει, όπως του έχω πει, κατά την εκκίνηση την συγκεκριμένη φόρμα, και όλα καλά.
Όταν πατά τα κουμπιά εντολών που αφορούν αντικείμενα της βάσης, δηλαδή ένα ερώτημα που αφορά τζίρους χρονιάς, όλα μια χαρά.
Όταν όμως πατήσει ένα κουμπί εντολής που αφορά το άνοιγμα μιας εφαρμογής ή αρχείο του Ms-Office, βγάζει σφάλμα, ότι το αρχείο δεν υπάρχει και να ελέξουμε την ορθογραφία ή την διαδρομή. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει, γιατί όταν την τρέχω στο Pc μου ανοίγουν μια χαρά.
Έχω κάνει κοινόχρηστο τον φάκελο που είναι τα αρχεία, και ενώ τα βλέπει και μπορεί να τα ανοίξει, μέσα από την Access, δεν μπορεί.

Ζητούμενο 1. Να μπορεί να πατά τα κουμπιά εντολών και του ανοίγουν οι εφαρμογές.
Ζητούμενο 2. Όταν προσπαθήσω να ανοίξω ένα αρχείο, που έχει το όνομα του κενά, ( πχ το όνομα είναι Comparative per year Ice Cream Sales.xls), μου βγάζει μήνυμα σφάλματος, και ανακάλυψα ότι ΔΕΝ μπορεί να διαβάσει το όνομα, αφού μόλις το ενοποιώ με _ το ανοίγει μια χαρά.
Ζητούμενο 3. Αυτό σε δευτερεύοντα χρόνο, Να μπορώ να είμαι και εγώ μέσα και η διοίκηση, γιατί τώρα πρέπει να βγω έξω για να μπορεί να μπει.

Διάβασα για την διαίρεση τις βάσης, αλλά εγώ δεν θέλω να κάνει καταχώρηση ή να τέλος πάντων να κάνει οτιδήποτε στην βάση. ΜΟΝΟ να εκτελεί τις εντολές που έχω ορίσει εγώ να γίνονται.
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, γιατί έχω μπερδευτεί με τα τόσα που έχω διαβάσει.

Η βάση υπερβαίνει κατά πολύ το μέγεθος που μπορώ να ανεβάσω, ακόμα και συμπιεσμένη.

ΑΝ δεν έγινα κατανοητός, θα φτιάξω ένα δείγμα και θα το ανεβάσω.

Σας Ευχαριστώ εκ το προτέρων

Με εκτίμηση,
Τάσος
  #2  
Παλιά 16-02-17, 16:31
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Τάσο,

Γιατί δεν δημιουργεί μία δεύτερη φόρμα ίδια με την πρώτη και εφόσον διαιρέσεις την βάση να δώσεις πρόσβαση από εκείνη την φόρμα στους υπόλοιπους χρήστες? Βέβαια εάν μπορέσεις και ανεβάσεις τουλάχιστον ένα δείγμα του ζητούμενου είμαι βέβαιος ότι θα πάρεις περεταιρω βοήθεια από τα μέλη του φόρουμ....

Τουλάχιστον από εμένα και με βάση τα όσα αναφέρεις χωρίς να δω και να γνωρίζω απόλυτα τι ακριβώς επιθυμείς να κάνεις και φυσικά έως τώρα τι έκανες, αυτό μπορώ να πω τουλάχιστον σαν ιδέα...

Νασαι καλά
__________________
Γιώργος Στυλιανού

gs.pocketpc@gmail.com
  #3  
Παλιά 16-02-17, 16:53
Όνομα: Αναστάσιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Χρήση αντικειμένων τις φόρμας από άλλους χρήστες

Ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση σου.
Αυριο το πρωί θα ανεβάσω ένα δείγμα.

Να είσαι καλά.
  #4  
Παλιά 17-02-17, 10:07
Όνομα: Αναστάσιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Χρήση αντικειμένων τις φόρμας από άλλους χρήστες

Καλημέρα

Ανεβάζω την βάση με 2 αρχεία Excel.

Ευχαριστώ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip test.zip (65,0 KB, 15 εμφανίσεις)
  #5  
Παλιά 18-02-17, 14:37
Όνομα: Αναστάσιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Χρήση αντικειμένων τις φόρμας από άλλους χρήστες

Καλησπέρα,

Όσο αφορά το θέμα που δεν μπορεί να τρέξει τις εφαρμογές μέσα από την φόρμα της access, η διαίρεση ΔΕΝ νομίζω ότι βολεύει, αφού σε όλη αυτή την βάση δεν κάνει κάποιος καταχώρηση δεδομένων, αλλά τρέχει ερωτήματα από ODBC, και ανοίγει διάφορες εφαρμογές.
Οπότε η διαίρεση δεν νομίζω ότι θα εξυπηρετήσει σε κάτι.
ΑΝ μπορώ με κάποιο τρόπο, (που δεν έχω βρει ακόμα), να κάνω αντίγραφο τις φόρμας, και μετά στο pc της διοίκησης βάλω αυτή την φόρμα και την συνδέσω με την αρχική βάση, ίσως κάνω δουλειά.....
Δεν ξέρω....
Τα φώτα σας θα ήθελα, γιατί όλη η δουλειά που έχω κάνει,εδώ και 1 μήνα, είναι χωρίς αντίκρισμα.

Σας Ευχαριστώ
  #6  
Παλιά 18-02-17, 18:05
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
...Φτιάχνεις ένα τοπικό δίκτυο με τους υπολογιστές Α και Β. Ο υπολογιστής Α πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ ανοιχτός κατά το ωράριο εργασίας. Στον Α τοποθετείς την εφαρμογή σου σε φάκελο του τοπικού δικτύου, τα excel με τα οποία έχεις link,..
Πας τώρα στον Β ( Pc διοίκησης ; ), βρίσκεις τη βάση σου, που είναι στον Α και δημιουργείς μια συντόμευση. Αυτό ήταν! Τα υπόλοιπα θα αναλάβει η Access.
ΠΡΟΣΟΧΗ ! στον Β μόνο συντόμευση.

Αν χρειαστείς κάτι δεν έχεις παρά να γράψεις στο Forum.

Με εκτίμηση / Νίκος
  #7  
Παλιά 20-02-17, 08:46
Όνομα: Αναστάσιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου Νίκο.
Αυτό που αναφέρεις το έχω κάνει, και δουλεύουμε έτσι προς το παρών, αλλά δεν είναι η σωστή λύση, αφού τα αρχεία του Exel δεν τρέχουν.
θα δω πως θα το λύσω το πρόβλημα.

Με εκτίμηση,

Τάσος
  #8  
Παλιά 20-02-17, 16:36
Όνομα: Αναστάσιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Έλυσα το πρόβλημα.
Να κλειδώσει το Θέμα.


Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.

Με εκτίμηση,

Τάσος
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ασφάλεια] Προστασία αντικειμένων βάσης δεδομένων από επεξεργασία ΤΙΜΟΣ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 28-07-15 08:35
Αυτόματη εισαγωγή αντικειμένων απο άλλη database γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 30-08-14 16:08
[Γενικά] Ταυτόχρονη χρήση ίδιου αρχείου απο δύο χρήστες στο ίδιο τοπικό δίκτυο Βασίλης Καραχάλιος Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 03-04-14 08:47
[ Ερωτήματα ] Πέρασμα παραμέτρου σε ερώτημα με τη χρήση φόρμας tyllman Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 08-12-13 15:55
βοηθεια για χρηστες... Giorgos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 28-01-10 20:52


Η ώρα είναι 09:04.