ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Create a directory folder for for individual records in Access

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-15, 17:05
Όνομα: Σωτήριος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 03-07-2012
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Create a directory folder for for individual records in Access

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που έχω. Έχω μία βάση Access και θα ήθελα με κάθε νέα εγγραφή να μου ανοίγει έναν φάκελλο σε μια διεύθυνση στον σκληρό "C:DataBase.... " με τα χαρακτηριστικά της εγγραφής "Επίθετο_Όνομα_ ID". Καθώς και αν είναι δυνατόν μέσα στον φάκελο αυτόν να ανοίγει καινούργιο για την ίδια εγράφη αλλά με κάθε ημερομηνία επίσκεψης.
Παρακαλώ σε παραδείγματα γιατί οι ικανότητές μου σε κώδικα είναι πρωτόγονες.
Ζητάω πολλά....
Κάθε βοήθεια δεκτή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-15, 17:33
Super Moderator
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 14-01-2014
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Γεια σου Σωτήρη,

Δημιούργησε ένα φάκελο με όνομα "C:\dbfolder" και τρέξε την βάση.

«και αν είναι δυνατόν μέσα στον φάκελο αυτόν να ανοίγει καινούργιο για την ίδια εγράφη αλλά με κάθε ημερομηνία επίσκεψης» τι εννοείς με κάθε ημερομηνία επίσκεψης?

Προσοχή γιατί το παράδειγμα είναι μόνο για την δημιουργία φακέλων, χεριάζετε να κάνεις κάποιους ελέγχους για να αποφύγεις τις διπλότυπες εγγραφές και δημιουργίες φακέλων.

Με εκτίμηση
Βραχνάκης Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb db1.accdb (392,0 KB, 23 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-15, 17:47
Όνομα: Σωτήριος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 03-07-2012
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!!!!
Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να ανοίξω υποφάκελλο μέσα στον φάκελό του πελάτη σε μια δεύτερη επίσκεψη σε άλλη ημερομηνία.
π.χ.
Κύριος φάκελλος=> C:/Παπαδόπουλος Αντώνιος 10205603231
Πρώτη επίσκεψη=> C:/Παπαδόπουλος Αντώνιος 10205603231/01-8-2015
Δεύτερη επίσκεψη=> C:/Παπαδόπουλος Αντώνιος 10205603231/31-8-2015

Έχω κάνει μια βάση σθενών όπου κάθε φορά που θα βάζω έναν νέο ασθενή να ανοίγει αυτόματα ένας φάκελλος με το όνομά του και το ΑΜΚΑ του σε μια θέση στον σκληρό
"C:/Επίθετο_Όνομα_ΑΜΚΑ"
Στην βάση αυτή έχω βάλει μια υποφόρμα (με ένα US_ID) όπου σημειώνω και κρατώ τα ευρήματα και τις εικόνες των υπερήχων. Η φόρμα και η υποφόρμα είναι συνδεδεμένα με το ID του ασθενούς(Member ID).
Αυτό που στην ουσία θα ήθελα είναι όταν ανοίγω μια καινούργια ημερομηνία στη υποφόρμα των υπερήχων να ανοίγει και ένας υποφάκελλος στον φάκελλο του ασθενή με την ημερομηνία εξέτασης "C:/Επίθετο_Όνομα_ΑΜΚΑ/01-8-2015"

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και για την βοήθειά σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Folder μέσω Vba γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 15-03-16 12:04
Έλεγχος εάν υπάρχει το Folder γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 23-02-16 14:48
Access error 429 activex component cant create thanosgr Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 29-01-16 15:46
Delete Records γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 02-06-14 02:44
Αποθήκευση συνημένων σε συγκεκριμένο folder και προσθήκη αρίθμισης δίπλα στο όνομα Konstantia Outlook - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 24-06-10 22:49


Η ώρα είναι 02:18.