ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Εκθέσεις ] Εκτύπωση απόδειξης είσπραξης

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-14, 13:40
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή Εκτύπωση απόδειξης είσπραξης

Καλησπέρα, προσπαθώ να πάρω μία εκτύπωση μέσα από την φόρμα "frmApodEispr" Απόδειξης είσπραξης για συγκεκριμένο πελάτη αλλά και την συγκεκριμένη απόδειξη που εκδίδεται.Έχω καταφέρει να φέρω τον πελάτη με την εντολή "DoCmd.OpenReport "rptApodEispraxis", acViewPreview, , "[id Pel]=" & Me.id_Pel, acDialog," αλλά δεν μπορώ να φέρω ΜΟΝΟ την απόδειξη που εκδίδεται εκείνη τη στιγμή(μου φέρνει όλες τις αποδείξεις του πελάτη).
Επισυνάπτω την βάση.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ TEST.zip (83,0 KB, 128 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-14, 16:54
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Σάκη, κάθε απόδειξη χαρακτηρίζεται μοναδικά από την τιμή του πεδίου [id eispraxi] και ανήκει σ’ ένα συγκεκριμένο πελάτη.

Συνεπώς, αφού θέλουμε εκτύπωση κατά απόδειξη, αρκεί να δημιουργήσουμε μια συνθήκη που να καθορίζει την προς εκτύπωση απόδειξη.

Ο ευκολότερος τρόπος για να το πετύχεις είναι:

1) Να μετακινήσεις το κουμπί της εκτύπωσης στη δευτερεύουσα φόρμα (φόρμα που περιέχει τις αποδείξεις κάθε πελάτη).

2) Να ορίσεις τη συνθήκη στον κώδικα που ανοίγει την έκθεση σε: "[id eispraxi]=" & me. id_eispraxi.

Προσθήκη

Αν δε θέλεις να μετακινήσεις το κουμπί, χρησιμοποίησε τον κώδικα:

critirio = "[id eispraxi]=" & Me!SubfrmApodEispraxi.Form![id eispraxi]
DoCmd.OpenReport "rptApodEispraxis", acViewPreview, , critirio, acDialog


Φιλικά/Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapetang : 16-11-14 στις 17:39. Αιτία: Προσθήκη οθογώνιων αγκυλών
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-14, 17:59
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή

Γιώργο σε ευχαριστώ, έβαζα την συνθήκη αλλά στην κυρίως φόρμα όπου και ήταν το κουμπί της εκτύπωσης γι΄αυτό και δεν δούλευε.
Τώρα δουλέυει άψογα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-14, 21:43
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή

Έχω άλλο ένα θεματάκι.Όταν καλώ τον πελάτη μου φέρνει την τελευταίο ποσό είσπραξης στην δευτερεύουσα φόρμα.Αν αλλάξω το ποσό δίνοντας εκτύπωση μου εκτυπώνει το τελευταίο ποσό και όχι το νέο.Αν βάλω κουμπί για καθαρισμό του ποσού και νέα εγγραφή τότε δεν μου εκτυπώνει τίποτα γιατί προφανώς καθαρίζει και το id pel.
Τι άλλο μπορώ να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-14, 22:40
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα το πρόβλημα:

1) Άνοιξε τη φόρμα σε προβολή σχεδίασης.

2) Διάλεξε τη δευτερεύουσα φόρμα και άλλαξε τις ιδιότητες Record Selector (επιλογέας εγγραφής) και Navigation buttons (Κουμπιά πλοήγησης) σε yes.

Έτσι θα μπορείς να επιλέξεις οιαδήποτε είσπραξη από κάθε πελάτη και να την εκτυπώσεις, πατώντας το κουμπί.

Θα μπορείς επίσης με τα κουμπιά πλοήγησης που θα εμφανίζει η δευτερεύουσα φόρμα να πας σε νέα εγγραφή και να δημιουργήσεις νέα είσπραξη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-14, 07:44
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapetang Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα το πρόβλημα:

1) Άνοιξε τη φόρμα σε προβολή σχεδίασης.

2) Διάλεξε τη δευτερεύουσα φόρμα και άλλαξε τις ιδιότητες Record Selector (επιλογέας εγγραφής) και Navigation buttons (Κουμπιά πλοήγησης) σε yes.

Έτσι θα μπορείς να επιλέξεις οιαδήποτε είσπραξη από κάθε πελάτη και να την εκτυπώσεις, πατώντας το κουμπί.

Θα μπορείς επίσης με τα κουμπιά πλοήγησης που θα εμφανίζει η δευτερεύουσα φόρμα να πας σε νέα εγγραφή και να δημιουργήσεις νέα είσπραξη.
Γιώργο καλημέρα, μάλλον δεν σου έδωσα να καταλάβεις τι θέλω να κάνω.
Αν ανοίξεις την φόρμα βλέπεις ότι φέρνει τις προηγούμενες εγγραφές.Εγώ όμως θέλω να εκδόσω νέα απόδειξη.Πως μπορώ να μηδενήσω το ποσό στην δευτερεύουσα φόρμα frmEispraxi χωρίς να πειραχθεί ο πελάτης που έχει διαλεχθεί στην κύρια φόρμα;Βάζοντας ένα clear button δεν μου εμφανίζει τίποτα στην απόδειξη,ούτε τον πελάτη όυτε το ποσό κλπ.Το ίδιο συμβαίνει και με τα κουμπιά πλοήγησης κατά την νέα εγγραφή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-14, 08:56
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Σάκη, αν κάνεις αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα, στο κάτω μέρος της δευτερεύουσας φόρμας θα εμφανιστούν τα κουμπιά μετακίνησης στις εγγραφές.

Αν πατήσεις το κουμπί με το βέλος και τον αστερίσκο θα δημιουργηθεί μια κενή νέα εγγραφή, στην οποία μπορείς να καταχωρήσεις μια νέα είσπραξη.

Ο πελάτης δεν επηρεάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-14, 09:18
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή

Γιώργο δεν ξέρω τι κάνω λάθος.Το έχω κάνει αυτό που προτείνεις αλλά στην εκτύπωση της απόδειξης είναι όλα κενά.

ΠΡΟΣΘΗΚΗ
Γιώργο το έλυσα, θα επανέλθω με κάτι άλλο που θέλω, σε ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη smasak : 17-11-14 στις 09:32.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-14, 10:22
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 308
Προεπιλογή

Γιώργο έχω δημιουργήσει μία φόρμα η οποία θα εμφανίζεται στην είσοδο της εφαρμογής στην οποία θα επιλέγουμε εταιρία και με βάση αυτή την επιλογή θα εκδίδονται οι αποδείξεις είσπραξης.
Πως μπορώ να το πετύχω αυτό;Να επιλέγω δηλαδή εταιρία και οι αποδείξεις να έχουν τα στοιχεία αυτής.
Έχω δημιουργήσει τον πίνακα εταιρεία,την φόρμα στοιχείων της εταιρείας,την φόρμα επιλογής εταιρίας, μένει τώρα πως θα συνδεθεί με τους πελάτες και τις εισπράξεις.
Αν θέλεις θα ανεβάσω την βάση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-14, 11:45
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.737
Προεπιλογή

Σάκη, άνοιξε άλλο θέμα.

Εκεί διατύπωσε με σαφήνεια το νέο ζητούμενο και ανέβασε και τη σχετική ΒΔ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτόματη αρίθμηση Αποδειξης smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 25-04-15 09:26
Αρχικό μενού επιλογής σε Αποδειξη Είσπραξης smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 17 25-11-14 10:53
Δημιουργία έντυπης απόδειξης Νωντας Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 27-05-12 16:35
Μορφοποίηση εκτυπώσεων απόδειξης η τιμολογίου alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 04-03-11 20:37
[Εκτύπωση] Δημιουργία – εκτύπωση Απόδειξης Δαπανών με αύξοντα αριθμό παραστατικού. Ms-Office-Development Team Excel samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 15-05-10 22:52


Η ώρα είναι 07:07.