ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Καταχώρηση δεδομένων σε φόρμα, από άλλη φόρμα που εμφανίζεται με cmd_button

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-12, 00:10
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-02-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Καταχώρηση δεδομένων σε φόρμα, από άλλη φόρμα που εμφανίζεται με cmd_button

Γεια χαρά!
Λοιπόν, θα είμαι όσο πιο σύντομος μπορώ:

'Εχω φόρμα με την οποία καταχωρώ προϊόντα (πχ γάλα, αφρόλουτρο, κρασί) προκειμένου να συνθέσω μια παραγγελία. Για να το κάνω αυτό, στη φόρμα μου έχω τόσα κουμπιά εντολών όσα και οι κατηγορίες προϊόντων (πολλά κουμπιά!!!).

Επειδή όμως θέλω και λεπτομέρειες του τι παραγγέλνω (ώστε να εκτυπωθεί σε μια "απόδειξη" στο τέλος), θα ήθελα πατώντας πάνω στο κουμπί των απορρυπαντικών πχ, να μου βγάζει μια νέα φόρμα με άλλα τόσα κουμπιά που αντιπροσωπεύουν πχ το Ariel, το Planet, το Skip (που το συνιστούν και 29 κατασκευασται) και όλα τα υπόλοιπα και πατώντας σε εκείνα το κουμπιά πια να κάνω την παραγγελία μου. Αν θέλω να παραγγείλω 3 αππορρυπαντικά όμως θα ήθελα να το κάνω μπαίνοντας μόνο μία φορά στη δεύτερη φόρμα. Άρα μπαίνω στη δεύτερη φόρμα και μπαμ μπαμ μπαμ επέλεξα τα απορρυπαντικά μου και πατώντας ένα πχ ένα κουμπί ΟΚ, να ξαναβρίσκομαι στην αρχική φόρμα παραγγελίας και να φαίνονται όλα τα προϊόντα που έχω παραγγγείλει μέχρι εκείνη τη στιγμή (το ζάλισα;;)

Αν κάποιος μπορεί να μου περιγράψει τον τρόπο που προτείνει να δουλέψω, θα είμαι χαρούμενος!

Ευχαριστώ από τώρα (τουλάχιστον για την υπομονή σας)

ΥΓ: μια και θα μπείτε στον κόπο (αν μπείτε), δε μου λέτε και με ποιο τρόπο πατάω κουμπί και γράφει κάτι που θελω κάπου που θέλω;;; (πχ σε φόρμα πατάω κουμπί μακαρόνια και εμφανίζεται σε σημείο της ίδιας φόρμας ότι μέχρι τώρα έχω πάρει μακαρόνια)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-12, 19:48
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.085
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Σπύρο, δες μια ιδέα που ενδεχομένως να μπορεί να αξιοποιηθεί, ώστε να αποφύγεις τις φόρμες και τα πολλά κουμπιά.
Καλή συνέχεια και ...επιμονή!

Με εκτίμηση
Νίκος Δ,
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip idea.ZIP (49,8 KB, 139 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-12, 10:08
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-02-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Νίκο σ'ευχαριστώ!
Δυστυχώς αυτή η λύση δε με εξυπηρετεί διότι είναι χρονοβόρα. Αυτό που φτιάχνω θα χρησιμοποιηθεί από φίλο εν ώρα εξυπηρέτησης πελάτη και θέλει να γίνεται γρήγορα. Γι'αυτό άλλωστε θα χρησιμοποιήσουμε touch screen. Καταλαβαίνεις ότι τα drop down lists δεν πολυβοηθούν.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου, anyway!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιγραφή εγγραφής σε άλλη φόρμα jimrenoir Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 10-12-15 18:09
[ Φόρμες ] Αντιγραφή εγγραφής από μία φόρμα σε μία άλλη κλικαρωντας ένα check box jthermos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 09-12-15 02:49
[ Φόρμες ] Μετάβαση από μια φόρμα σε άλλη Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 04-07-13 17:20
Πρόβλημα μεταφοράς δεδομένων απο φόρμα σε φόρμα με μακροεντολή alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 25-10-11 04:00
[ Φόρμες ] Πεδίο απο άλλη φόρμα / πίνακα crc Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 11-01-10 21:12


Η ώρα είναι 07:57.